Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimine etkileri
Industry 4.0 effects on human resources management
- Tez No: 589812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Son yıllarda gündemi en çok meşgul eden ve üzerinde yoğun tartışmaların yapıldığı konu şüphesiz ki 4. Sanayi Devrimi ve buna bağlı olarak da insanoğlunun, hatta dünyanın geleceğidir. Çalışma, sosyal hayatımızı ve birbirimizle ilişki kurma tarzımızı etraflıca değiştirecek olan bu devrimin başlarında bulunmaktayız. Var olduğumuz ilk günden günümüze kadar geçen süre zarfında birçok buluş gerçekleştirilmiş ve bu buluşlar insanlığın tarihinin akışını değiştirmiştir. Buhar makinasının keşfiyle başlayan bu macera çalışma hayatından başlayarak sosyal hayatlarımızı ve alışkanlıklarımızın değişimine vesile olmuştur. İşte tam bu noktada 4.Sanayi Devriminin geleceğimizi nasıl etkileyeceği büyük bir merak konusu olmakta ve bu değişimin etkileri öngörülüp, bu doğrultuda hazırlıklar yapılmaya çalışılmaktadır. Teknolojinin 1980'li yıllardan sonra çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte siyasal, toplumsal ve ekonomik alanlarda değişimlere yol açmıştır. Günümüz dünyasının işverenleri, verimlilik ve karlılıklarını arttırmak için her yolu denediler, çok daha düşük maliyetlerle ürün üreten fabrikalar kurdular ve zanaatkârları yok ettiler. Seri üretimle birlikte fabrikada çalışanların sayısı artmış, iş sahalarının olduğu bölgelerde Metropoller oluşmuş ve yaşam şekillerimiz değişime uğramıştır. Tüm bu değişimler sosyal yaşamlarımızda ve ilişkilerimizde yeni ve farklı boyutların oluşumunu sağlamıştır. Büyük endüstrilerle artık rekabet etmek zorlaşmış ve bu da küçük esnafı yok etmiştir. Buna bağlı olarak sokağa çıktığımızda çevremize bakarak son yıllarda bu değişimin ne kadar hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştiğini fark etmemiz pek zor olmayacaktır. Sanayi Devrimleri geçmişten günümüze kadar geçen süre zarfında incelendiğinde günün şartlarına göre çalışma ve sosyal yaşamlarımızı etkilemiş ve yeni boyutlar kazandırmıştır. Bu nedenle gelecekte olacakları görmenin bilimsel olabilmesi ancak geçmişte yaşananları etraflıca inceleyerek, devrim sonuçlarını ortaya koyarak mümkün olacaktır. Dolayısıyla öncellikle geçmişte yaşanmış olan devrimlerin incelenmesi, yaşamlarımızı ne şekilde değiştirdiği, bu değişimlerin sonuçlarını ve en nihayetinde de 4.Sanayi Devrimiyle gerçekleşecek olan değişimlerin geleceğe yansımalarını görmeye çalışmamız isabetli olacaktır. Endüstri 4.0'ın derinliğini ve hızını henüz kavramış değiliz. Yeni teknolojilerin yakın zamanda hayatlarımıza girmesiyle birlikte üretim biçimlerinin kökten değişeceği ve insanların çalıştığı üretim tesislerinin yerini karanlık fabrikaların alacağı ortadadır. Bu noktada günümüz ve gelecek nesil dijital teknolojiye bağlı olarak üretim yöntemlerinin değişeceğini, bu değişim sonucunda insan faktörünün bunun neresinde yer alacağını ve tabi ki insanoğlunun geleceğini keşfetmeye çalışacağız. Gelecekte robotların yoğun olarak kullanılması belki de işsizliği inanılmaz boyutlara çıkaracaktır. Belki de bu yeni üretim şekliyle birçok yeni iş imkânı fırsatı doğacak ve işsizlik azalacaktır. İşte tamda bu noktada 4.Sanayi Devriminin geleceğimizi ne şekilde etkileyeceği sorusunun cevabını bulmaya çalışırken bu değişimin çalışma hayatını ve buna bağlı olarak da İnsan Kaynakları Yönetimine veya belki de yeni adıyla İnRob Kaynakları Yönetimine etkilerini bulmaya çalışacağız. Robotların insanlardan daha iyi olacakları düşünülürse gelecekten kaygılanmamız ve neler olacağını tahmin etmeye çalışmamız çok doğaldır çünkü hepimizin yaşayacağı yer orası olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the agenda of the most busy and intense discussions on the topic is doubtless the 4th Industrial Revolution, therefore the future of mankind and even the world. We are in the beginning of this revolution, which will change our way of working, our social life and the way we relate to each other. From the first day until the present day, many inventions have been realized and these inventions have changed the course of human history. Starting with the discovery of the steam engine, this adventure has been instrumental in changing our social lives and habits starting from working life. At this point, the question of how the 4th Industrial Revolution will affect our future is a matter of curiosity and the effects of this change are foreseen and preparations are made accordingly. With the rapid development of technology after the 1980s, it has led to changes in the political, social and economic spheres. The employers of today's world have tried every way to increase their productivity and profitability, established factories that produce products at a much lower cost and destroyed the artisans. With the mass production, the number of employees working in the factories increased, metropolises were formed in the regions where there were job sites and our ways of life changed. All these changes have created new and different dimensions in our social lives and relationships. It has become more difficult to compete with large industries, which has destroyed small tradesmen. Therefore, when we go out on the street, it will not be difficult to realize how quickly and effectively this change takes place in recent years. When the Industrial Revolutions were examined from the past to the present, it affected our working and social lives and brought new dimensions according to the conditions of the day. For this reason, it will be possible to see the future in a scientific way by revealing the results of the revolution. Therefore, it would be appropriate to first examine the revolutions that have been experienced in the past, how they changed our lives, the results of these changes, and finally the reflections of the changes to be made with the 4th Revolution on the future. We have not yet grasped the depth and speed of Industry 4.0. It is obvious that the dark factories will replace the production facilities where people work with the introduction of new technologies in the near future. At this point, we will try to discover where production methods will change depending on today's and next generation digital technology and where human factor will take place in this change, and of course, the future of human beings. Intensive use of robots in the future will perhaps increase unemployment to incredible levels. Perhaps this new form of production will bring many new job opportunities and unemployment will be reduced. At this point, we will try to find out the effects of this change on the working life and consequently on the Human Resources Management or perhaps the new name on InRob Resources Management while trying to find the answer to the question of how the 4th Industrial Revolution will affect our future. If we think that robots will be better than humans, it is natural that we are concerned about the future and try to predict what will happen because this is where we will all live.