Osmanlı dönemi Türk romanında alafranga tip
Type of alafranga in the ottoman period Turkish novel
- Tez No: 589865
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Osmanlı Dönemi Türk Romanında Alafranga Tip adlı bu çalışma alafranga tip kavramının Türk edebiyatına girişini, roman türüne dâhil edilişini, gelişim seyrini ve sahip olduğu özellikleri anlatır. Çalışmanın temel amacı Türk milletinin Batılılaşma serüveninde önemli ve büyük bir yer tutan alafranga tipi incelemek ve dolayısıyla Türk modernleşme tarihini irdelemektir. Osmanlı romanı, Türk modernleşmesini anlamak ve anlatmak adına az yararlanılmış bir kaynaktır. Oysa birçok roman yazıldığı zaman hakkında önemli bilgiler içerir. Bunun yanı sıra bu kaynaklar, Osmanlı aydınlarının yenileşme döneminin ülkeye getirdiği problemlere karşı olan tutumlarına da ışık tutar. Bu bağlamda Osmanlı romanlarının birçoğu modernleşme sürecinin doğal bir getirisi olan alafrangalık ve yanlış Batılılaşmayı işleyen tezli romanlar olmuştur. Bu romanlardan söz konusu tipin değişimini ve gelişimini takip etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This work called type of alafranga in the Ottoman period Turkish novel tells the introduction of the concept of type to Turkish literature its inclusion in the novel genre, the course of its development and its features. The main aim of the study is to examine the type of alafranga which occupies an important and important place in the westernization adventure of the Turkish nation and thus the history of Turkish modernization. The Ottoman novel is a less utilized resource to understand and explain Turkish modernization. However, many novels contain important information about the time it was written. Ottoman intellectuals towards the problems brought about by the modernization period. In this context, most of the Ottoman novels have been thesis novel, which deals with alafranga and wrong westernization which is a natural return of evolvement of the species from these novels.