The relationship between the national identification andattitude towards Syrian refugees in the context of Turkey:The role of social contact and locus of control factors
Türkiye bağlamında ulusal kimlik özdeşimi ve Suriyeli mültecilere karşı tutum arasındaki ilişki: Sosyal temas ve kontrol odağı faktörlerinin rolü
- Tez No: 589874
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mevcut tez Türkiye'deki vatandaşların ulusal özdeşimi ile vatandaşların Suriyeli mültecilere karşı sergilediği tavır arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Sosyal Kimlik Teorisi ve Bütünleşik Tehdit Teorisi bahsedilen inceleme için kuramsal altyapı olarak kullanılmıştır. Buna ek olarak, sosyal temas ve kontrol odağı kavramlarının özdeşim ve tavır arasındaki ilişkide oynadığı rol araştırılmıştır. Araştırma verisi Türkiye'deki 46 şehirden 552 birey tarafından çevrimiçi ve çevrimdışı ortamda tamamlanan bir anket paketi aracılığıyla toplanmıştır. Regresyon analizi sonuçları Türkiye'deki vatandaşların ulusal özdeşiminin, vatandaşların Suriyeli mültecilere karşı sergilediği negatif tutumu yordadığını göstermiştir. Aynı zamanda, moderasyon analizi mülteci kontrol odağı faktörünün, ulusal özdeşim ve tutum arasındaki ilişkiyi modere ettiğini göstermiştir. Son olarak, vatandaların mültecilere karşı tutumlarındaki demografik farklılıkları sergilemek için ek analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between national identification of citizens and citizen's attitude towards Syrian refugees in Turkey. The Social Identity Theory and Integrated Threat Theory were used as a theoretical background for the stated examination. In addition, the role of the concepts of social contact and of locus of control in the relationship between identification and attitude was investigated. Research data was gathered from 552 individuals from 46 cities in Turkey through a survey package both in online and offline contexts. The results of regression analysis showed that national identification of citizens in Turkey predicts their negative attitude towards Syrian refugees. Also, moderational analysis showed that refugee locus of control factor moderates the relationship between national identity and attitude. Finally, supplementary analyses were conducted to present demographical differences in the citizens' attitudes toward refugees.