Resim sanatında yaşanan gelişmelerin çağdaş Türk resim sanatına etkisi
Effects of developments in painting on contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 589892
  2. Yazar: HAYAL GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı uluslararası sanatsal gelişimlerin Çağdaş Türk Resim sanatına yansımasını ortaya koymaktır. Çağdaş Türk Resim Sanatının Batı ile etkileşiminin Türk Resmin sanatına yansımalarını ortaya koymak ve bu doğrultuda Çağdaş Türk Resim Sanatına sanata yön veren, etkileyen uslüp, akım ve biçimleri değerlendirmek de araştırmanın amaçları arasındadır.Çalışma kapsamında alan yazın tekniği kullanılmıştır.Çalışmanın meydana getirilmesi aşamasında Çağdaş Türk Resim Sanatının doğuşu, uluslararası sanatsal gelişimlerden etkilenme evreleri, Çağdaş Türk Resim Sanatına yön veren üslup, biçem ve akım türleri ile konu ile doğrudan ya da dolaylı yoldan ulaşılan kitap, dergi, tezler detaylı olarak incelenerek sentezlenmiştir.1950'lere kadar Batı sanatı etkisinde kaldığı anlaşılan Türk resminde, 1950'lerde yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeler doğrultusunda gruplaşma eğilimi giderek azalmış, bireysellik ön plana çıkmıştır. 1950'den itibaren birey kavramının önem kazanmasıyla birlikte, kendilerini bireysel olarak ifade etmeye başlayan sanatçıların, daha özgün ve çağdaş kimliğe dönük çalışmalara imza attığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the reflection of international artistic developments on contemporary Turkish painting. The aim of this study is to present the reflections of the interaction of the contemporary Turkish painting with the West on the art of Turkish painting and to evaluate the influences and forms and shapes of contemporary Turkish painting. Field writing technique was used.The birth of Contemporary Turkish Painting, the stages of being influenced by international artistic developments, the style, style and current types that direct the Contemporary Turkish Art, and the books, journals and theses which were reached directly or indirectly by the subject were analyzed in detail. In Turkish painting, which seems to have been influenced by Western art until the 1950s, the tendency towards grouping gradually declined in the direction of socio-economic developments in the 1950s, and individuality came to the fore.As the concept of individual has gained importance since 1950, it is understood that the artists, who started to express themselves individually, undertook more original and contemporary identity works.