Tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarının incelenmesi: Mersin ili örneği
Investigation of online shopping habits of consumers Mersin province
- Tez No: 589895
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde internet kullanımının gelmiş olduğu noktada en önemli değişimlerden biri de tüketicilerin de alışveriş alışkanlıklarının değişmesi olmuştur. Tüketicilerin online alışveriş davranışını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Tüketicinin, yaşı, cinsiyeti, mesleği, gelir durumu, medeni durumu gibi birçok faktörün satın alma davranışını etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmada Mersin ilinde yaşayan farklı sosyo-ekonomik düzeye sahip tüketicilerin online alışveriş alışkanlıkları (interneti kullanım durumu, kullanım sıklığı, alışveriş yapma durumu, alışveriş yapma sıklığı, internetten alışverişi tercih etme nedenleri, satın aldıkları ürünler, tercih ettikleri siteler, ödeme şekilleri vb.) incelenmiştir. Bu çalışmada tanımlayıcı araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada olasılı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda bulunan örnekleme yöntemi ile Mersin ilinde yaşayan 475 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma verilerini toplamada anket formu kullanılmıştır. Anketler cevaplayıcılarla yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Çalışmada toplanan verilerin analizinde, Sosyal Bilimciler İçin İstatistik Programı (SPSS 25,0)'ndan faydalanılarak, nicel analiz yöntemlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
These days one of the most important change of the point of using internet resulted in the change of the shopping habits of consumers. There are many factors which effect the behaviour online shopping of consumers. It's been thought many factors such as the consumers age, gender, job,the financial status, marital status affect the shopping behaıvour . In this study, online shopping habits (using internet, frequency of use, online shopping status, frequency of shopping, reasons for online shopping, purchased products, preferred website, payment preferred)of consumers of different socio-economic levels living in Mersin were investigated. In this study by using the“simple random sampling”method, a total of 475 people were selected from the population living in Mersin. The questions are made face to face with answers.The data was analyzed using SPSS 25,0 and results are discussed.