Fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının çevresel tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of environmental attitudes and behaviours of science and biology teacher candidates
  1. Tez No: 589894
  2. Yazar: BÜŞRA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmen adayları ve biyoloji öğretmen adaylarının çevresel tutum ve davranışlarını belirleyerek ; cinsiyet, bölüm, en çok bulunulan yerleşim birimi, aile ekonomik geliri ile anne- baba eğitim düzeyi gibi demografik değişkenler açısından inceleme ve bölümler arasında karşılaştırılma yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'nde fen bilgisi öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 60 öğretmen adayı ile biyoloji öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 60 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen adaylarına Uzun (2013) tarafından hazırlanan Cronbach Alfa güvenirlik kat sayısı 0,89 olan 5'li likert tipi 40 maddelik Çevre Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Timur ve Yılmaz (2013) tarafından Çevre Davranış Ölçeğinin Türkçe'ye Uyarlanması çalışmasında geliştirilen Çevre Davranış Ölçeği Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı .85 olan 5'li likert tipi 20 maddelik ölçek uygulanmıştır. Uygulanan ölçekler sonucunda elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programına aktarılıp betimleyici analizler yapılmıştır. Öğretmen adaylarına ait verilerin analizinde betimsel analizler, tek yönlü ANOVA, bağımsız gruplar t-Testinden yararlanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının çevresel tutum ve davranışlarının uygulamasından almış oldukları puanların, cinsiyet, branş, yerleşim birimi, anne eğitim düzeyi durumlarına bağlı anlamlı bir farklılık göstermediği, baba eğitim düzeyi durumuna bağlı çevre tutum ölçeğinde anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu farklılık çevre tutumun ölçeğinin alt ölçeklerinden çevre davranış boyutunda görülmektedir. Aylık ekonomik gelirleri açısından ise çevre tutum ölçeğinin alt ölçeklerinden çevre duygu ve çevre düşünce boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, by determining the environmental attitudes and behaviors of prospective science teachers and biology teacher candidates; it is aimed to compare demographic variables such as gender, department, most frequently located settlement, family economic income, and parental education level. For this purpose, 60 pre-service teachers from Gazi University Gazi Education Faculty and 60 pre-service teachers from Biology Teaching Department were studied in the 2018-2019 academic year. Prepared by Uzun(2013), the 40-item 5-likert type Environmental Attitude Scale with a Cronbach's alpha reliability coefficient of 0.89 was applied to prospective teachers. The Environmental Behaviour Scale, developed by Timur and Yılmaz (2013) in the Adaptation of Environmental Behaviour Scale to Turkish, was applied to a 5-likert type 20-item scale with a Cronbach Alpha reliability coefficient of .85. The data obtained from the scales were transferred to SPSS 25.0 package program and descriptive analyzes were performed. Descriptive analysis, one-way ANOVA, independent groups t-Test were used to analysis the data of the prospective teachers. As a result of this study, it was seen that the scores obtained from the application of environmental attitudes and behaviors of science and biology teacher candidates did not show a significant difference depending on gender, branch, settlement unit, mother education level, and there was a significant difference in environmental attitude scale related to father education level.This difference is seen in the environmental behaviour dimension which is one of the subscales of environmental attitude scale. In terms of monthly economic incomes, a significant difference was found in environmental emotion and environmental thought dimensions, which is one of the subscales of environmental attitude scale