Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarındaki zarflar üzerine bir inceleme
On the envelopes in Ahmet Hamdi Tanpınar's novels an review
  1. Tez No: 589926
  2. Yazar: FADİME SEÇKİN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKÇATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma“Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ”Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Huzur, Aydaki Kadın, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste“ isimleriyle yazılan beş romanındaki zarfların incelenmesine yönelik bir çalışmadır. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bahsedilen romanlarındaki cümleler Prof. Dr. Hacı Ömer Karpuz'un ”Türkçede Zarflar" isimli eserine bağlı kalınarak incelenmiştir. Yapılan bu çalışma için Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarının uygun olduğu görülmüştür. Gerek dil zenginliği gerekse kitabın içeriğine bakılarak Ahmet Hamdi Tanpınar'ın incelenmeye değer eserler ortaya koymuş olduğu gözlemlenmiştir. Yüksek lisans tezinin zarflar konusuna olumlu katkı sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which was prepared as a master thesis, is an examination of the envelopes in the five novels of Ahmet Hamdi Tanpınar's Time Adjustment Institute, Serenity, Woman On The Moon, People Outside and Mahur Beste. The sentences in the novels of Ahmet Hamdi Tanpınar were examined by adhering to Prof. Dr. Hacı Ömer Karpuz's Envelopes in Turkish. It was seen that Ahmet Hamdi Tanpınar's novels were suitable for this study. It was observed that Ahmet Hamdi Tanpınar produced works worthy of examination, both by looking at the language richness and the content of the book. It is expected that the master thesis will contribute positively to the topic of envelopes.