Web 2.0 uygulamalarına göre tasarlanmış fen bilimleri dersinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of mobile learning supported science course
  1. Tez No: 589927
  2. Yazar: EMİNE SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ACAR EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Teknolojideki gelişmelerin günümüzde eğitim ortamlarını etkilediği görülmektedir. Eğitim alanında kullanılan teknolojiler eğitimi daha etkili ve verimli hale getirmeye çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı web 2.0 uygulamaları kullanılarak geliştirilen Fen Bilimleri dersinin öğrencilerin iletişim ve etkileşim becerileri, Fen Bilimleri dersi ve teknolojiye karşı tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma, geleneksel sınıf ortamı ile web 2.0 uygulamaları ile tasarlanan eğitim ortamının öğrencilerin gözlenen sınıf içi etkileşim düzeylerinin, ders ve teknolojiye karşı tutumlarının karşılaştırılması açısından eğitimcilere ve eğitim materyali geliştiricilere yol gösterici niteliktedir. Tek gruplu ön test ve son test deneysel desenin kullanıldığı çalışmada web 2.0 uygulamalarına göre tasarlanmış dersler altıncı sınıf düzeyinde 39 öğrenciye dokuz haftalık süre boyunca uygulanmış ve derslerle ilgili belirli zamanlarda video kayıtları alınmıştır. Ayrıca uygulama öncesinde dersler araştırmacı tarafından gözlenmiş iki hafta boyunca video kaydına alınmıştır. Böylece, önceki geleneksel ortamda işlenen derslerdeki sınıf içi etkileşimin, web 2.0 uygulamaları gerçekleştirilen sınıf ortamındaki etkileşimin kıyaslanması sağlanmıştır. Web 2.0 araçları olmadan iki hafta boyunca kayıt altına alınarak işlenen dersler ön izleme olarak tanımlanmış, web 2.0 araçları kullanılarak işlenen derslerden 8 ve 9. haftalarından elde edilen kayıtlar da son izleme olarak isimlendirilmiştir. Verilerin analizinde sınıf içi etkileşimin içeriğinin analizi için Ober Etkileşim Analizi yöntemi, Fen Bilimleri dersine yönelik tutumu ölçmek için Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği, teknolojiye yönelik tutumu ölçmek için Teknoloji Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Sınıf içi etkileşimin analiz sonuçlarına göre, son izlemede öğretmenin pekiştireç verme davranışında artış olduğu, öğretmenin açığa çıkarma miktarının arttığı ancak öğrencilerin ve öğretmenin cevap verme oranının azaldığı gözlenmiştir. Bu durum kullanılan yöntem gereği öğrencilerin merak ettikleri soruların cevaplarını, interneti kullanarak araştırma yapması olarak açıklanabilir. Ayrıca etkileşim kategorilerinden öğretmenin sunum yapması kategorisinde artış gözlenmiştir. Videoların ayrıntılı incelenmesiyle bu artışın sebebinin, öğretmenin teknolojik araçlar üzerinden yapılan sunumlar ile ders işlemesi olduğu tespit edilmiştir. Son izlemede öğrencilerin konuyu sunması kategorisinde düşüş gözlenmektedir. Bu durumun nedeni olarak da öğrencilerin sunumlarının e-portfolyo haline getirilmesidir. Öğretmen kategorilerinden öğretmenin yöneltme ve düzeltme davranışlarında artış gözlenmiştir. Bu durumu web 2.0 araçlarla işlenen Fen Bilimleri dersiyle ilk kez karşılaşan öğrencilerin, yapılması istenen görevlerin ve uyulması beklenen kuralların artması olarak açıklayabiliriz. Uygulamaların açılması ve işlemlerin sıralı bir şekilde yapılması öğretmen tarafından verilen komutlarla yönlendirilmiş ve düzeltilmiştir. Son izlemede sessizlik ve gürültü kategorilerinde artış gözlenmiştir. Sessizlik ve gürültü kategorisi ayrıntılı analiz edildiğinde öğrencilerin aktif halde oldukları verilen performans etkinliklerini tamamlamaya çalıştıkları, öğrencilerin kendi öğrenme sorumluluğunu aldığı, daha etkin iş birlikçi çalıştığı gözlenmiştir. Sonuç olarak web 2.0 uygulamalarına göre tasarlanmış Fen Bilimleri dersinde öğrencilerin etkinlikleri tamamlamakta hevesli olduğu ve öğretmenin her öğrenci ile ilgilenmesinin sonucunda birebir dönüt verme düzeltme davranışında artış olduğu gözlenmiştir. Bu uygulama ile öğrenciler ve öğretmen daha aktif hale gelmiş, öğrencilerin sorumluluk alma ve işbirliği yapma davranışlarında artış olduğu gözlenmiştir. Sınıf içi etkileşim analizi bulguları doğrultusunda elde edilen verilerin Fen Bilimleri Tutum Ölçeği ve Teknoloji Tutum Ölçeğinden elde edilen sonuçlarla desteklendiği ve hem derse hem de teknolojiye yönelik tutumun olumlu yönde değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that advances in technology affect educational environments today. The technologies used in education are trying to make education more effective and efficient. The aim of this study is to investigate the effect of science course, developed on web 2.0 applications, on students' communication and interaction skills, science course and attitudes towards technology. This study guides educators and educational material developers in terms of comparing students' observed classroom interaction levels, attitudes towards courses and technology in the traditional classroom environment and the educational environment designed with web 2.0 applications. Courses designed according to web 2.0 applications were applied to 39 students at sixth grade level for nine weeks and video recordings were taken at certain times. In addition, the courses were recorded by the researcher for two weeks before the application. Thus, comparison between in-class interaction with traditional courses and interaction in the classroom environment where web 2.0 applications are implemented is provided. Lessons that were recorded and processed for two weeks without Web 2.0 tools were defined as preview. The records obtained from the 8th and 9th weeks of the courses that were taught by using web 2.0 tools were named as final viewing. In the analysis of the data, Ober Interaction Analysis method was used to analyze the content of classroom interaction. Science and Technology Attitude Scale was used to measure attitude towards Science course and Technology Attitude Scale was used to measure attitude towards technology course. According to the results of the analysis of classroom interaction, total interaction was increased and In the last follow-up, there was an increase in the reinforcing behavior of the teacher. , the amount of the release of the teacher increased, but the response rate of the students and the teacher decreased. This can be explained by the method used by the students to research the answers to questions they are curious about using the internet. In the last follow-up, an increase was observed in the category of teacher presentation, which was observed in the detailed examination of the videos it was determined that teacher carried out the courses in collaboration with technological tools. In the last follow-up, there is a decrease in the category of students presenting the subject. The reason for this is that students' presentations are turned into e-portfolios. In the last follow-up, an increase was observed in the orientation and correction behaviors of the teacher. As a reason for this situation, it can be said that the students who first encountered the Science course with web 2.0 tools are expected to be followed increased amount of tasks and rules. Opening the applications and performing the operations in a sequential manner were directed and corrected by the commands given by the teacher. In the post viewing, silence and noise categories increased. When the silence and noise category is analyzed in detail, it is observed that the students who are trying to complete the given performance activities in which they are active take responsibility for their own learning and work more effectively in collaboration. It was observed that students were eager to complete the activities in the Science course with mobile devices. As a result of the teacher's interest in each student by one by, it is observed that there is an increase in giving feedback and correction behavior. With this application, it was observed that students and teachers became more active and students' behaviors of taking responsibility and cooperating increased. It was observed that the data obtained in accordance with the findings of in-class interaction analysis were supported with the results obtained from Science Attitude Scale and Technology Attitude Scale and the attitude changed positively.