Küçük ve orta ölçekli imalat sanayi işletmelerinde iç girişimciliği etkileyen örgütsel faktörler
The effects of organizational features on intrapreneurship in small and medium sized manufacturing enterprises
- Tez No: 348967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İç girişimcilik terimi, mevcut örgütlerdeki girişimcilik eğilim ve faaliyetlerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Örgütlerin yeniden harekete geçirilmesini ve performanslarının iyileştirilmesini sağlayan iç girişimcilik, büyük ölçekli örgütler için olduğu kadar küçük ve orta ölçekli işletmeler için de önemli bir olgudur. Bu çalışma, iç girişimciliğin bileşenleri olan yenilikçilik, risk alma, proaktiflik, özerklik, yeni iş girişimi başlatma, kendini yenileme ve rekabetçi girişkenlik boyutlarını etkileyen içsel iletişim, biçimsel kontrol, çevresel tarama yoğunluğu, örgütsel değerler, yönetsel destek sağlama, çalışanlara karar verebilme inisiyatifi tanıma, çalışanların ödüllendirilmesi, örgütsel engelleri kaldırma, çalışan yaratıcılığını ortaya çıkaracak yeterli zamanı sağlama, çalışanların motivasyonu (güdülenmesi) olarak sayılabilecek örgütsel faktörlerin etki derecelerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli imalat sanayi işletmelerine uygulanan bir anket çalışmasıyla, bu işletmelerdeki iç girişimcilik faaliyetleri ve bu faaliyetleri etkileyen örgütsel özelliklerin ilişki düzeyi irdelenmiştir. Türkiye?deki küçük ve orta ölçekli imalat sanayi işletmelerine uygulanan bir anket çalışmasıyla, bu işletmelerdeki iç girişimcilik faaliyetleri ve bu faaliyetleri etkileyen örgütsel özelliklerin ilişki düzeyi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intrapreneurship describes the entrepreneurial orientation and activities inside existing organizations. Intrapreneurship is essential for large organizations as well as small and medium sized enterprises, because it has positive effects on organization revitalization and organizational performance improvement. In this study, the organizational factors affecting the dimensions of intrapreneurship are studied. These dimensions are innovativeness, risk taking, proactiveness, autonom, new business venturing, self-renewal and competitive aggressiveness. The organizational factors influencing the dimensions of intrapreneurship are examined as open communication, existence of formal controls, intensive environmental scanning, organizational values, management support, employee initiative for decision making, employee rewarding, removing organizational obstacles, time availability for employee innovativeness and employee motivation. A questionnairre applied to small and medium sized manufacturing enterprises of Turkey to investigate the mostly used organizational factors effecting intrapreneurship.