Balık gölünün (Bafra balık gölleri, Kızılırmak deltası) zooplanktonik organizmalarının mevsimsel değişimi üzerine ekolojik araştırmalar
Ecological research on the seasonal dynamics of zooplanktonic organism in Balik lake (Bafra balik lakes, Kizilirmak delta)
  1. Tez No: 589988
  2. Yazar: CEREN DENİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN SAYGI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Balık Gölü'nde Eylül 2015 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu tez çalışması kapsamında gölde bulunan zooplanktonik organizmaların mevsimsel değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri saptanmış, zooplankton komünitesini oluşturan türler belirlenmiş, nispi bolluk, sıklık, benzerlik, tür çeşitliliği ve tür düzenliliği gibi komünite parametreleri kullanılarak zooplankton komünitesi değerlendirilmiştir. Ayrıca çevresel değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri Pearson Korelasyon analiziyle, zooplanktonik organizmaların çevresel değişkenlerle ilişkisi RDA Analizi ile incelenmiştir. Balık Gölü'nde ölçülen tuzluluk değerleri gölün tipik miksooligohalin acısu özelliğini doğrulamıştır. Göl suyunun turbiditesi çoğunlukla 10 ntu üzerinde bulunmuş, gölün yüksek bulanıklıkta olduğu belirlenmiştir. Carlson TSI (TF) ve Carlson TSI (Chl-a) indeskleri kullanılarak Balık Gölü'nün trofik düzeyinin genelde ötrofik olduğu, bazı aylarda hipertrofik düzeye yaklaştığı saptanmıştır. Ayrıca göl suyunun TA:TF oranları 20'nin üzerinde bulunarak fosforun sınırlayıcı olduğu anlaşılmıştır. Balık Gölü'nün zooplankton komünitesinde Cladocera'dan 4, Copepoda'dan 2 ve Rotifera'dan 32 olmak üzere toplam 38 takson teşhis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted on Lake Balık between September 2015 and August 2016, aimed to determine the seasonal dynamics of zooplanktonic organisms in the lake. In this study, some physical and chemical characteristics of the lake water were revealed, species composing the zooplankton community were determined, and the zooplankton community was examined based on community parameters such as relative abundance, frequency, similarity, species diversity, and species evenness. Furthermore, the relations between environmental variables were examined by means of Pearson correlation analysis, and the relation between zooplanktonic organisms and environmental variables was examined by means of RDA analysis. The salinity values measured in the lake confirmed the typical mixooligohaline brackish lagoon. It was found that the turbity of the lake water was mostly found to be over 10 ntu and the lake had high turbidity. With the use of Carlson TSI (TP) and Carlson TSI (Chl-a) indexes, it was found that Lake Balık was generally eutrophic as well as reaching hyperthropic level in several months, in terms of its trophic state. In addition, TA:TP means of the lake were found to be over 20, which showed that phosphorus was limiting factor. In the zooplankton community of Lake Balık, 4 of Cladocera, 2 of Copepoda and 32 of Rotifera –a total of 38 taxa– were determined.