Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında arsa payı
Land share Within Condominium Law
  1. Tez No: 590004
  2. Yazar: NERGİS DURMAZGEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin konusunu Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında arsa payı oluşturmaktadır. Çalışmamızın kapsamını sınırlandırmak adına toplu yapı hükümleri çalışmamıza dahil edilmemiştir. Tezin birinci bölümünde, arsa ve arsa payı kavramları ile arsanın oluşum süreci genel hatlarıyla ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde arsa payının kat irtifakı ve kat mülkiyeti aşamasında belirlenmesi ve arsa payının özellikleri üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, arsa payına bağlanan hukuki sonuçlara ve Kat Mülkiyeti Kanunu ile yakın ilişkili olduğunu düşündüğümüz Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'a, bu kanun içerisinde yer alan arsa payı ile ilgili düzenlemelere ve arsa payına bağlanan hukuki sonuçlara değinilmiş, iki kanun arasındaki arsa payına ilişkin ortak ve farklı yönler üzerinde durulmuştur. İlk olarak Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında kat malikleri kurulu toplantılarından ve bu toplantılarda arsa payı ile alınan kararlar irdelenmiş, bu noktada çoğunluk veya oybirliği ile alınan kararlar üzerinde durulmamıştır. Ardından, kat maliklerine tanınan hak ve yükümlülükler ile kat mülkiyetinin sona erme hallerinden bahsedilmiştir. İkinci olarak ise bu konuların Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yansımalarına yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, arsa payının yeniden düzenlenmesini gerektiren haller incelenmiştir. Bu bölümde arsa paylarının kat mülkiyeti kanunu kapsamında yeniden değerlendirilme süreci ile kentsel dönüşüm kapsamına alınan bir yapıya ilişkin arsa paylarının yeniden düzenlenmesi arasındaki fark ortaya konularak, yıkım sonucu ortaya çıkabilecek bazı önemli sorunlara çözüm getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the land share within the scope of the Condominium Law. In order to limit the scope of our study, the collective structure provisions were not included in our study. In the first part of the thesis, the concepts of land and land share and the formation process of the land are discussed in general terms. In this section, the determination of the land share at the floor easement and condominium stage and the characteristics of the land share are discussed. In the second part of the thesis, the legal results related to the land share and the Law on Transformation of Areas at Disaster Risk, which we think are closely related to the Condominium Law, the regulations related to the land share in this law and the legal results related to the land share are mentioned. Different directions are emphasized. Firstly, the decisions taken by the floor owners' board meetings and the decisions taken with the land share within the scope of the Condominium Law were examined, and the decisions taken by majority or unanimity were not discussed at this point. Then, the rights and obligations granted to the floor owners and the expiration of the ownership have been mentioned. Secondly, the reflections of these issues within the scope of the Law on Transformation of Areas at Disaster Risk are included. In the third part of the thesis, the circumstances that require the rearrangement of the land share are examined. In this section, the difference between the re-evaluation process of the land shares within the scope of the condominium law and the rearrangement of the land shares related to a structure included in the scope of urban transformation has been put forward and some important problems that may arise as a result of demolition have been tried to be solved.