Investigating the effect of unboxing videos of consumer electronics on consumer emotions through sentiment analysis of online customer comments
Duygu analizi yöntemi ile elektronik ürünlerin kutu açma videolarının tüketici duyguları üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 590005
  2. Yazar: ANIL ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL SAĞKAYA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknoloji ve sosyal medya araçlarının kullanımının son on yılda artmasıyla birlikte, müşterilerin şirketler hakkındaki düşünceleri şirketler için daha önemli hale gelmiştir. Sosyal medya pazarlamasına yatırım yapmaya başlayan şirketler artık müşteri reaksiyonlarını çok hızlı ve hatta anında analiz edebiliyor. Bir sosyal medya aracı olarak, YouTube, son yıllarda hem müşterilerin hem de şirketlerin kendilerini tanıtması ve pazarlama faaliyetleri yürütmesi için popüler bir video platformu haline geldi. Şirketin açısından bakıldıdğında ürünlerini tanıtmaları için harika bir platform. Müşterinin tarafından bakıldığında ise YouTube, ürünleri övmek veya eleştirmek için özgür bir alandır. Son zamanlarda YouTube'da trend olan kutu açma videoları tüketicilerin dikkatini çekti. Bu videolardaki süreç, kişinin ürünün paketini açmasıyla başlar ve ardından ürünü kullanması ve izleyicilerine ürün hakkında bilgi vermesiyle devam eder. . Kutudan çıkarma videolarının görüntülenme sayısı, ürünlerin resmi videolarındaki görüntülenme sayısının yaklaşık on kat üzerine ulaştı. Özellikle, tüketici elektroniği ve oyuncak kutu açma videoları YouTube'daki en çok izlenen videolardır. Bu çalışmanın temel amacı, popüler kutu videolarının insanlar üzerindeki duygu dağılımını ölçmektir. Tüketici elektroniği kategorisi, çok sayıda video ve yorum barındırdığı için seçildi. Ölçüm için sözlük tabanlı duygu analizi tekniği kullanıldı. Duygu analizine ek olarak, aynı zamanda kutudaki videoların müşteriler üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi olup olmadığı da ölçüldü. Bu sonuçlara ek olarak, ürünlerin daha doğru bir analizini yapmak için ürünün resmi videosuna yazılan yorumlar ve satın alan kişiler tarafından yapılan yorumlar da analiz edildi. Son olarak, tüm bu sonuçlar karşılaştırıldı ve sunuldu.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of technology and social media tools in the last decade, customers' opinions about companies have become more important for companies. With companies starting to invest in social media marketing, companies can now analyze customer reactions very quickly and even instantly. As a social media tool, YouTube has become a popular video platform in recent years for both customers and companies to promote themselves and conduct marketing activities. From the company's point of view, it is a great place to promote their products. On the customer's side, YouTube is a free space to praise or criticize products. Unboxing videos, which have been the trend on YouTube recently, attracted much attention from consumers. The process in these videos starts with the person unpacking the product, and then the person uses the product and gives the audience information about the product. Unboxing videos have reached about ten times the number of views compared to the official videos of the products. Especially consumer electronics and toy unboxing videos are the most watched videos on YouTube. The main purpose of this study is to measure the emotional distribution of popular unboxing videos. The consumer electronics category was chosen for its high number of videos and reviews. Lexicon based sentiment analysis technique was used for measurement. In addition to sentiment analysis, it was also measured whether unboxing videos had a positive or negative impact on customers. In addition to these results, the comments written on the official video of the product and the comments made only by the purchasers were analyzed in order to make a more accurate analysis of the products. Finally, all these results are compared and presented.