Matematiksel düşünmenin matematik kaygısı üzerine etkisinin çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effect of mathematical thinking on mathematical anxiety with very variable statistical methods
- Tez No: 590022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZGÜR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, ülkemiz eğitim sisteminde önemli bir yere sahip olan matematik dersine yönelik üniversite öğrencilerinin kaygı düzeylerini ve kaygının sebeplerini araştırmakla beraber öğrencilerin matematiksel düşünme düzeylerinin matematik kaygısı üzerindeki etkisine bakılarak matematik kaygısının azaltılması konusunda yol gösterici öneriler sunabilmektir. Diğer yandan, öğrencilerin matematiksel düşünme düzeyleri ölçülerek öğrencilerin matematiksel düşünme düzeylerinin geliştirilebilmesi, matematiksel düşünmenin önemine dikkat çekilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerine uygulanan anket formları aracılığı ile öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ve matematiksel düşünme düzeyleri arasındaki ilişki iki ayrı istatiksel yöntem olan Faktör Analizi ve Kanonik Korelasyon Analizi ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide guidance about reducing math anxiety by considering the effect of mathematical thinking on math anxiety as well as investigating the anxiety levels and causes of the anxiety of the university students for mathematics lesson which have an important place in the education system of our country. On the other hand, it is aimed to draw attention to the importance of mathematical thinking by improving mathematical thinking levels of students by measuring mathematical thinking levels of students. For this purpose, the relationship between mathematics anxiety levels and mathematical thinking levels of students with questionnaires to be applied to Sivas Cumhuriyet University Engineering Faculty students will be examined with two statistical methods Factor Analysis and Canonical Correlation Analysis.