Cebir öğrenme alanında matematik öğretmenlerinin pedagojik alan bilgilerinin öğrencilerin matematik başarısına ve inancına etkisi: 7. ve 8. sınıf örneği
The effect of mathematics teachers' pedagogical content knowledge on students' mathematics achievement and belief in the field of algebra learning: Example of 7th and 8th grade
  1. Tez No: 844535
  2. Yazar: YUSUF ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Öğrencilerin matematikte başarılı olması onları, yalnızca matematik dersleri için değil aynı zamanda günlük ve mesleki hayatları için de hazırlamayı gerektirmektedir. Matematik başarısının kaygı, öz benlik, öz yeterlik ve motivasyon gibi duyuşsal özelliklerinin yanı sıra öğretmenin pedagojik alan bilgisi ve öğretim öz yeterlik tarafından etkilendiği bilinen bir gerçektir. Matematiğin alt öğrenme alanlarından biri olan cebir, cebirsel düşünmenin yanı sıra muhakeme edebilmeyi ve akıl yürütmeyi gerektirir. Literatürde öğrencilerin matematik başarısını etkileyen faktörlerin etkisini inceleyen çalışma çok sayıda olsa, özellikle cebir başarısını odak noktası yapan ve cebir başarısını etkileyen faktörleri inceleyen yok denecek kadar az çalışma bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada öğrencilere ait duyuşsal faktörler ile öğretmenlerin pedagojik alan bilgisi ve öz yeterliğinin öğrencilerin cebir başarısını ne derecede yordadıkları incelenmiştir. İlişkisel tarama deseni olarak tasarlanan bu çalışmaya Gaziantep ili Nizip ilçesinde öğrenim görmekte olan 7. Sınıf 1160 ve 8. Sınıf 961 olmak üzere toplam 2121 öğrenci ve 90 öğretmen katılmıştır. Öğrencilere ait verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Cebir Başarı Testi”, PISA tarafından yayınlanan maddelerden oluşan matematik öz yeterliği, benliği, kaygısı boyutlarından oluşan“Matematiğe Yönelik Öz İnanç Ölçeği”, içsel ve araçsal motivasyon boyutlarından oluşan“Matematiğe Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen verilerini toplamak için ise Güler (2014) tarafından hazırlanmış ''Cebir Pedagojik Alan Bilgisi Testi'' ve Enochs ve ark. (2000) tarafından geliştirilmiş ve Hacıömeroğlu ve Şahin-Taşkın (2010) tarafından Türkçeye uyarlanmış ''Matematik Öğretimi Özyeterlik İnanç Ölçeği'' kullanılmıştır. Matematiğe yönelik öz inanç ve motivasyon yapılarının altında yer alan boyutların ve cinsiyet ve sınıfın, öğretmenin pedagojik alan bilgisi ve öğretim öz yeterliğinin cebir başarısını ne derecede yordandığının belirlenebilmesi için regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi kapsamında, başarıyı yordaması için iki farklı model kurulmuştur. Birinci modelde yalnızca sınıf ve cinsiyet, matematiğe yönelik öz inançlar (öz yeterlik, kaygı ve benlik) ve motivasyon boyutları (içsel ve araçsal motivasyon) yer almaktadır. İkinci modelde ise, birinci modele ek olarak öğretmeninin pedagojik alan bilgisi ve öğretim öz yeterlik eklenmiştir. Oluşturulan birinci model cebir başarısını %17 yordarken, ikinci modelin cebir başarısını %23 yordadığı görülmüştür. Ayrıca değişkenler içerisinde en güçlü anlamlı yordayıcının öz yeterlik olduğu ve tüm değişkenlerin dahil edildiği son modelde cinsiyet ve matematik benliğinin cebir başarısının anlamlı yordayıcısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For students to be successful in mathematics, it is necessary to prepare them not only for mathematics courses but also for their daily and professional lives. It is a known fact that mathematics achievement is affected by the teacher's pedagogical content knowledge and teaching self-efficacy, as well as affective characteristics such as anxiety, self-esteem, self-efficacy and motivation. Algebra, one of the sub-fields of learning in mathematics, requires reasoning and reasoning as well as algebraic thinking. Although there are many studies in the literature examining the effects of factors affecting students' mathematics success, there are almost no studies that focus on algebra success and examine the factors affecting algebra success. From this point of view, this study examined the affective factors affecting students' algebra success and to what extent teachers' pedagogical content knowledge and self-efficacy predict success. Designed as a relational screening pattern, 116 seventh and 961 eighth grade students and 90 teachers studying in Nizip district of Gaziantep province participated in this study. An“Algebra Achievement Test”developed by the researcher in order to collect the data,“Self-Belief Scale for Mathematics”consisting of the dimensions of mathematics self-efficacy, self and anxiety used by PISA to examine the factors affecting the mathematical success of the students,“Motivation Scale for Mathematics”consisting of intrinsic and instrumental motivation dimensions,“Algebra Pedagogical Field Knowledge Test”prepared by Güler (2014) and Enosch et al. (2000)“Mathematics Teaching Self-Efficacy Belief Scale”adapted to Turkish by Hacıömeroğlu and Şahin-Taşkın (2010) was used. Regression analysis was performed to determine the extent to which the dimensions underlying the self-belief and motivation structures for mathematics and gender and class, the teacher's pedagogical field knowledge and teaching self-efficacy predicted algebra success. Within the scope of regression analysis, two different models were established to predict success. In the first model, only class and gender, self-beliefs about mathematics (self-efficacy, anxiety, and self) and motivation dimensions (intrinsic and instrumental motivation). While the first model created predicts algebra entrance by 17%, it is seen that the second model predicts algebra entrance by 23%. In addition to the first model, the teacher's pedagogical domain knowledge and teaching self-efficacy were added. All models were found to be meaningful models that predicted the success of algebra. In addition, it was concluded that the strongest significant predictor among the variables was self-efficacy and in the last model where all variables were included, gender and mathematics self were not significant predictors of algebra success.