Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nde geçen Balkan şehirlerinin maddi kültür unsurları
The material cultural components of Balkan cities in the travel of Evliya Çelebi̇
- Tez No: 590030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Balkan coğrafyası Osmanlı hâkimiyeti döneminde yoğun bir imar faaliyetine sahne olmuştur. Bu imar faaliyetleri neticesinde Balkanlar çeşitli Türk-İslam eserleri ile donatılmıştır. Camiler, tekkeler, hanlar, hamamlar, çarşılar, bedestenler, köprüler, kuleler, yollar, kışlalar ve daha nice somut kültür ürünleri ile Balkan şehirleri imar edilmiştir. Balkanların Osmanlı hâkimiyetinden çıkması ile bu tarihi yapıların önemli bir kısmı yıkılmış, tahrip edilmiş ya da başka amaçlarla kullanılır olmuşsa da geride kalan ve günümüze kadar da ulaşan eserler bir hayli fazladır. Son yirmi yıldan bu yana Balkan coğrafyasına olan ilginin artması sonucu buralara olan turistik ve kültürel ziyaretler, nihayette Türkiye hükümetlerinin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Osmanlı'nın geride bıraktığı somut kültür mirasları hala Balkanlarla olan kültürel bağlarımızın en güçlü kanıtlarıdır. Bu somut kültür ürünleri bugün Türkiye Cumhuriyeti kurumları tarafından çeşitli projeler kapsamına alınarak yeniden imar edilmekte ve tamamen yıkılıp yok olmaktan kurtarılmaktadır. Bu çalışmalara son yıllarda yapılan akademik çalışmalar da katılmış durumdadır. Mevcut çalışmamız da bu türden bir amaçla yola çıkılarak oluşturulmuş bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The Balkan geography has been the scene of intense development in the period of Ottoman rule. As a result of these reconstruction activities, the Balkans were equipped with various Turkish-Islamic works. Balkan cities were built with mosques, monopolies, inns, baths, bazaars, bazaars, bridges, towers, roads, barracks and many other concrete cultural products. Even though a significant part of these historical buildings were destroyed, destroyed or used for other purposes with the emergence of the Balkans from the Ottoman rule, the artifacts that survived and survived until the present day are quite large. The last two decades of the attractions here is the result of increasing interest in the Balkans since geography and cultural visits, it has finally succeeded in attracting the attention of governments in Turkey. The concrete cultural heritage left by the Ottoman Empire is still the strongest evidence of our cultural ties with the Balkans. This tangible cultural products today are being rebuilt by the Republic of Turkey on the scope of various projects and institutions are fully recovered from being torn down. The academic studies conducted in recent years have also participated in these studies. Our current study is a study created for this purpose.