Turizm sektöründe deneyim temelli farklılaştırma
Experience based differentiation in the tourism sector
- Tez No: 590037
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜPHAN NASIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ürün yada hizmetlerin deneyim boyutuna taşınması , meta, mal, hizmet döngüsünün son aşaması olarak tanımlanmaktadır. Deneyim kavramı özellikle son yıllarda önemli hale gelmiş ve işletmeler açısından öneminin farkına varılmıştır. Deneyim yönetimi ile işletmeler rakipleri karşısında fark yaratabilme ve rekabet avantajı elde edebilme imkanına sahip olabilmektedirler. Bu tez ile rekabet stratejileri ve müşteri deneyimi kavramları üzerinde literatür araştırması yapılmış , ülkemizde hizmet üretimi faaliyetleri yürüten turizm sektörü otelcilik alanının, müşteri deneyimi konusunu işletmelerinin temel stratejilerine ne kadar taşıdıkları anket uygulaması ile ölçülmesi amaçlanmıştır. Anket uygulaması, konaklama işletmeciliği alanında çalışan yönetici, çalışan ve yatırımcılara uygulanmış ve ülke genelinde 464 katılımcı ile sonuçlanmıştır. Turizm sektöründe tüketiciler satın aldıkları ürün ve hizmetler ile direkt temas kurmaktadırlar. Bu durum deneyim kavramını turizm sektörü için önemli noktaya taşımaktadır. Araştırmanın turizm sektörü üzerinde uygulanması bu sebeple ciddi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is defined as the last process of the meta, product and service cycle, carrying to the experience level of the product or services. The concept of the experince is especially become more important in recent years for the companies and they are aware of its importance. The companies get a chance to create a difference and get an advantage of competition against their rivals. It is aimed to be scaled of the companies that is carryig out in tourism sector with a survey in which stages they are on customer experience of the hotel area. The survey has been concluded with four hundred sixty four participants in the worldwide and it is applied to the upper administration and investments who are working in the tourism and hotel sector. In the tourism sector, consumers are in direct contact with the products and services they purchase. This situation is an important point for the tourism sector. The application of the research on the tourism sector is of great importance for this reason.