Mimarlık ve toplumsal değer açısından mahremiyet
Archi̇tecture and social values in terms of privacy
  1. Tez No: 590062
  2. Yazar: EDİP BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmacılar, mimarinin, toplumun (kültürel, dinî, toplumsal, ekonomik ve siyasi) kimliği olduğunu ve orada yaşayanlar için bir aynayı teşkil ettiğini vurgulamışlardır. Bu çalışma, buradan hareketle toplumsal değerler ile mimari arasındaki ilişkileri ve bunun yansımalarını; diğer taraftan bir mimarın, toplumsal değerleri, onları yükseltme hedefini gerçekleştirecek olan mimari unsurlarla ilişkilendirmek suretiyle nasıl koruyabileceğini, böylece de mimarinin, toplumsal değerlere hizmet eden ve onları yitirilmesine karşı koruyan bir araç olduğunu açıklamaya çalışmaktadır. Aynı şekilde bir müslüman mimar, kenetlenme, eşit olma, mahremiyet, haklarının ve güvenliğinin korunması gibi başka toplumsal değerlere de hizmet etmeye yönelir. Bu çalışma İslâm mimarisinde mahremiyet konusu ve bir mimarın toplumlarda bu olguyu nasıl koruyup geliştireceğini ele alacaktır. Ayrıca toplumsal değerlerin mimariye nasıl etki ettiği de bu çalışmanın konusudur. Böylece bu çalışma özelleşmenin türlerini, çağdaş mimaride hangi değişimleri geçirdiğini ve bunu gerçekleştirme yollarını açıklayacaktır. Not: Mahremiyet kelimesi tezin detaylarında özel hayat olarak da karşımıza çıkacaktır. Mahremiyet =Özel Hayat
Özet (Çeviri)
Researchers emphasize that architecture is society (cultural,religius,social and politic) identity and forms a mirror for persons living in it . From here this study tries to explain the relations between social values with motion and architecture and its reflection ,from the other side tries to explain how an architect will protect social values by associating with architectural elements that will realize the porpuse of elevation . This study discusses the subject of private life in the islam architecture and how an architect protects and develops this phenomenon in societies . Also how social values affect in architect is a subject of study .Thereby this study explains types of specialization and what changes that infect in modern architecture and the. Ways to make it real.