Türkiye'de sivil toplumun dönüşen yapısı: 1980 sonrası muhafazakar sivil toplum kuruluşlarının dönüşümü üzerine bir inceleme
The changing structure of civil society in turkey: A study on the transformation of conservative civil society organizations after 1980
- Tez No: 590118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZATEŞLER ÜLKÜCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sivil toplum kavramı tarihsel süreç içerisinde birçok önemli dönüşüm yaşasa da, modern dünya sistemi olarak kabul edeceğimiz liberalizmin doğuşu ve devam eden neo-liberalizm ile bugünkü son haline kavuşmuştur. Batı dünyasında gelişen modern sivil toplum kavramının sanayi toplumunun yükselişine paralel olarak gelişmesi, bu kavramın burjuva ve pazar ilişkileriyle şekillenmesine neden olmuştur. 1980'li yıllarda yaşanan refah devleti krizi sonrası tekrar yükselişe geçen sivil toplum, bu dönemlerde devletin bıraktığı alanlarda toplumsal sorunları çözmek adına en önemli öge haline gelmiştir. Bu dönemde gittikçe kuramsallaşmaya başlayan modern sivil toplum, birey ve devlet arasındaki boşlukları dolduracak önemli kurumlara da sahip olmaya başlamıştır. Küreselleşme ve neo-liberalizmin etkisi ile birlikte tüm dünyaya yayılmaya başlayan modern sivil toplum, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir demokrat-toplumsal model haline gelmiştir. Bu doğrultuda, 1980'ler ile birlikte Türkiye'de de sivil toplum alanında önemli bir canlanma ve farklılık kendini göstermeye başlamış, Osmanlı Devleti'nden beri süregelen sivil toplumun devletçi gelenekle yakın ilişkileri yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. 2000'lerde gündeme gelen AB'ye üyelik süreci de Türkiye'de sivil toplum kavramını en çok tartışılan konulardan biri haline getirmiştir ve bu sayede, sivil toplum tüm gruplar arasında konuşulan ve geliştirilmeye çalışılan bir kavram haline gelmiştir. Türkiye'de sivil toplumun uzlaşma, çoğulculuk gibi modern Batılı değerlere ulaşma yolunda hala önünde uzun bir yol olsa da, yaşanan bu gelişmeler Türkiye'de sivil toplumun aklileşme ve profesyonelleşme sürecinin güçlendiğini göstermektedir. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de gelişmekte olan sivil toplumun yapısal dönüşümüne odaklanılarak, bu dönemde profesyonelleşme ve uzmanlaşmaya yatkın olan muhafazakâr sivil toplum kuruluşlarının işleyiş yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of civil society has changed through the history, it had evolved to final form with the birth of liberalism which is modern world system and the progress of neo-liberalism. The concept of civil society, evolving in the West, was changing in parallel with the developments of industrial society. As a result, it was shaped by bourgeois and economic relations. After the welfare state crises in 1980's, civil society has gained popularity and it became symbol of solving problems that the government failed to address. During that period, it became theorized and was provided with the important institutions which tried to fill the void between the individuals and the government. Thanks to globalization and effects of neo-liberalism, the concept has spread all over the world, especially in developing countries it was defined as the social democratic model. In the light of these developments, the concept of civil society had showed itself with strong awareness in 1980 and it led to replacing the old understanding of civil society comes from Ottoman Empire which had close relationship with the government and supported the authority. The concept became controversial topic in Turkey during the European Union full membership process and the concept gained positive popularity and attention. Turkey has a long way to go in terms of developing civil society like Western cultures but these developments show that it becomes more active and professional. The study focuses on structural transformation of the concept, developing in Turkey and analyze the structure of conservative non-governmental organizations which are prone to become professional and specialized.