Tam zamanında üretim sisteminde maliyet yönetimi
Cost management in jit production
- Tez No: 590119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rekabetin giderek arttığı günümüzde, üretim yapan işletmelerin en büyük sorunlarından biri maliyet artışlarıdır. Maliyetlerin azaltılması için başvurulan çeşitli yollardan en önemli olanı ise tam zamanında üretim sistemidir. Tam zamanında üretim sistemine geçiş maliyetli olsa da, stok maliyetlerinin sıfıra indirgenmesini ve üretimde sıfır hatayı baz alan bu sistemin uygulanması, uzun vadede işletmenin kârlı duruma geçmesini sağlayacaktır. Bu tez çalışmasının amacı, geleneksel maliyet yönetimi ile tam zamanında üretim sistemini kullanan üretim firmalarının kullandıkları maliyet yönetimi uygulamalarının mukayese edilerek tam zamanında üretim sisteminin yapısı ve faydaları ile ilgili bulguları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, while the competition is increasing, one of the biggest problems of production companies is increase of the costs. One of the most important way of reducing costs is just in time production system. Although it is costly to switch to a just-in-time production system, reducing inventory costs to zero and implementing this system based on zero defect in production will enable the enterprise to become profitable in the long run. The aim of this thesis is to reveal the findings about the structure and benefits of just-in-time production system by comparing traditional cost management and just in time cost management practices used by manufacturing companies.