Aile hekimliğine geçiş ve hasta memnuniyeti: Sivas Merkez Kılavuz Aile Sağlığı Merkezi örneği
Transition to family medicine and patient satisfaction: The case of Sivas Center Guidance Family Health Center
- Tez No: 590133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Family Medicine, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı, Sivas Merkez Kılavuz Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hastaların aile hekimliğinden memnuniyetlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, Sivas Merkez Kılavuz Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.06.2017- 30.09.2017 tarihleri arasında başvuran 400 hastaya yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. 400 bireyin seçimi yapılırken de Sistematik Örnekleme Yöntemi kullanılmıştır. Uygulanan anket genel bilgiler ve katılım düzeyini içeren iki bölümden oluşmuştur. Aile hekimliğine başvuran hastalar arasında çoğunlukla yaşlı ve küçük çocuğu olan hastaların olduğu görülmektedir. Bu araştırma, Türkiye'de Sağlıkta Dönüşüm Programı ile daha önemli hale gelen birinci basamak sağlık hizmetlerine başvurunun yaygınlaşması için birinci basamaktaki eksikliklerin belirlenmesi ve hastaların memnuniyetinin ne derece olduğunun tespit edilebilmesi için önem arz etmektedir. Anket sonucu elde edilen veriler SPSS 23 programına yüklenerek değerlendirilmiştir. Verilerin analizlerinde frekans, faktör, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların memnuniyet düzeyleri genel olarak yüksek bulunmakla birlikte cinsiyet, yaş, meslek, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyleri açısından memnuniyetlerinde farklılıklar belirlenmiştir. Meslek gruplarına göre emeklilerin, yaş gruplarına göre 56 ve üstü yaş grubun, eğitim düzeyine göre okuryazar olmayanların ve sağlık güvencesi olarak SGK'lı olanların genel itibari ile aile hekimliği uygulamasından memnun oldukları görülmektedir. Yeni sağlık sistemi olan aile hekimliğinden katılımcıların memnuniyet düzeyleri genel olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the satisfaction of the patients who applied to the Sivas Family Health Center. For this purpose, 400 patients who applied to Sivas Center Guidance Family Health Center between 01.06.2017 and 30.09.2017 were interviewed by face to face interview method. Systematic Sampling Method was used for the selection of 400 individuals. The questionnaire consisted of two parts including general information and participation level. It is seen that the patients who apply to family medicine are mostly elderly and young children. This research, in Turkey become more important with the Health Transformation Program to disseminate refer to primary health care services to identify the deficiencies in primary care and is important in order to determine whether the degree of satisfaction of patients. The data obtained from the questionnaire were analyzed by SPSS 23 program. Frequency, factor, Mann Whitney U and Kruskal Wallis analyzes were used for data analysis. According to the findings of the study, although the satisfaction levels of the participants were generally high, differences were found in their satisfaction in terms of gender, age, occupation, education level and monthly income levels. It is seen that retirees according to occupational groups, 56 and older age groups according to age groups, illiterate people according to education level and those with SSI as health insurance are generally satisfied with the practice of family medicine. Satisfaction levels of the family medicine, which is the new health system, were generally high.