Huzurevi çalışanlarının yaşlılara yönelik tutumlarının sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesi: İstanbul örneği
The examination of the attitudes of the nursing home employees towards the old people in terms of socio-demographic variables: The case of İstanbul
- Tez No: 590158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, huzurevi çalışanlarının yaşlılara yönelik tutumlarını sosyo-demografik değişkenler açısından incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma evrenini, Göztepe Semiha Şakir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Maltepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Prof. Dr. Fahrettin Kerim-Nilüfer Gökay Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde çeşitli unvanlarda görev yapan çalışanlar oluşturmuştur (N:348). Araştırmada, örneklem seçimine gidilmeyerek belirtilen huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde araştırmanın yapıldığı sürede fiilen görev yapan tüm personele ulaşmak hedeflenmiştir. Araştırmaya, toplam 322 çalışan katılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak anket formu ve Kogan Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği'nin Türkçe Formu kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan verilerin analizi, SPSS (Statistical Package For Social Science) 23.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik oran, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, ortalama, cronbach alfa katsayısı, mann-whitney U testi, kruskal-wallis H testi ve One-Sample Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Huzurevi çalışanlarının, Kogan Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamasının 97,60; YKTÖ'nden alınan minimum puanın“60”, maksimum puanın ise“128”olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bu sonuç, huzurevi çalışanlarının yaşlılara karşı olumlu tutuma sahip olduklarını işaret etmektedir. Yaş, yaşlılık kavramının yaptığı çağrışım (şefkat, depresyon, bilgelik, zihinsel azalma ve işe yaramazlık), huzurevinde yaşlılarla çalışmaktan memnuniyet durumu, yaşlı bireyle çalışırken en sık yaşanan sorun (yaşlının fazla beklentileri), görev yapılan unvan, huzurevinde görev yapılan birim, çalışanların kurumdan hizmet alan yaşlılara yönelik davranışını etkileyen etmen (dini faktörler), gelecekte de yaşlılara hizmet veren bir kuruluşta çalışmayı isteme ve evde yaşlı bireyin bakılmasını isteme durumu, ailedeki yaşlı bireyle yüz yüze görüşme sıklığı, ailede bulunan yaşlı birey/bireylerle telefonda görüşme sıklığı ve yaşlıyla sosyal ilişkilerden doyum alma durumu değişkenlerinin, huzurevi çalışanlarının yaşlılara karşı tutumu üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed to examine the attitudes of the employees of the nursing homes towards the old people in terms of socio-demographic variables. The population consists of the employees with various job titles who work at Göztepe Semiha Şakir Nursing Home - Nursing and Rehabilitation Center, Maltepe Nursing Home - Nursing and Rehabilitation Center and Prof. Dr. Fahrettin Kerim-Nilüfer Gökay Nursing Home - Nursing and Rehabilitation Center (N:348). No sampling was chosen for the study and instead, all employees who worked at the stated nursing and rehabilitation centers during the study period were tried to be accessed. 322 employees took part in the study in total. Kogan's Attitude Toward Old People Scale / Turkish Form in addition to the survey form were used as data collection instruments for the study. SPSS (Statistical Package For Social Science) 23.0 package software was used to analyze the accessed study data. The numbers, percentages, standard deviations, minimum and maximum values, averages, cronbach alfa coefficient, mann-whitney U test, kruskal-wallis H test and One-Sample Kolmogorov-Smirnov test were used to evaluate the data. The average point of the nursing home employees based on Kogan Attitude Toward Old People Scale was 97,60; the minimum point was“60”while the maximum point was“128”. This study result shows that the nursing home employees show positive attitude towards the old people. The association of concepts such as age and old age (compassion, depression, wisdom, mental deterioration and uselessness), the feeling of being satisfied for working with old people at the nursing home, the most frequently experienced problems when working with old individuals (extreme expectations from old people), the job title, the nursing home unit where the person works, the factors that affect the attitudes of the employees towards the old people who receive services from the institution (religious factors), the status of desire to work at an institution that serves old people in the future and the status of desire to look after the old individuals at home, the frequency of meeting with the old individual of the family face to face, the frequency of meeting the old individual(s) of the family by telephone, and the status of getting satisfaction from the social interactions with the old people are determined to be the variables that are effective on the attitudes of the nursing home employees towards the old people.