An analysis of obsolescence and technology
Teknoloji ve eskitmenin analizi
- Tez No: 590169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA UZUNÇARŞILI SOYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, eskitme ve teknoloji arasındaki ilişki ve bunun etkileri incelenmiştir. Teknolojik eskitmenin biz farkında olmadan günlük hayatımızın bir parçası haline geldiği göz önüne alınmaktadır. Bu nedenle Apple şirketi iyi bir örnek oluşturmaktadır çünkü teknoloji endüstrisini sonsuza dek yeni cesur fikirlerle değiştirdi. Onların eskitme stratejilerini analiz etmek için konuyu Iphone eskitmesi olarak sınırlayıp pazarın ve insanların buna göre nasıl tepki verdiklerini değerlendirdik. IPhone'ların planlı eskimesi ve Apple'ın ne tür eskitme kullandığı, bu eskitmenin arkasındaki nedenler ve bunun tüketicileri nasıl etkilediğini bulmak amaçlandı. Bunun için veriler Focus Group Work metodolojisi kullanılarak toplandı. Bu ankete katılanlar, İstanbul'da yaşayan ve orta sınıf aileye mensup Iphone kullanan veya kullanmış kişilerden oluşmaktadır. Ayrıca cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve iş durumu gibi demografik özellikler de dikkate alınmıştır. Bu odak grup çalışması 7 kişiden oluşuyor, katılımcılara eskimeyle ilgili bir belgesel filmi izlettirildi ve bunun IPhone yaşam döngüsüne nasıl uyduğuyla ilgili 8 soru soruldu. Belgesel filmin sonuçları ve odak grubunun tepkileri özenle not edildi ve tüm varsayımlar bu notlara göre karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the relation between obsolescence and technology and its effects. It was put into consideration that obsolescence in technology has become a part of our daily life without us knowing about it. For that the company Apple was considered to be a good example because it changed the Technology industry forever with new bold ideas. To analyze their strategy of obsolescence we limited the subject on IPhone obsolescence and how the market and people reacted according to this. It was aimed to find the reasons behind planned obsolescence of IPhone and what types of obsolescence Apple uses and how this effects consumers. For this the data was collected by using Focus Group Work methodology. The participants of this survey are or had been IPhone users living in Istanbul and belonging to a middle class family. Moreover, demographic characteristics such as gender, age, marital status, education level and working status were considered. This focus group study is composed of 7 people, the participants have watched one documantary film about obsolescence and have been asked 8 questions about how this fits to the Iphones lifecycle. The results from the documantary film and reactions of the focus group have been diligently noted and all the assumptions have been compared according to this notes.