Workplace aggression profiles: The link to negative emotions and employee work outcomes
İşyerinde saldırganlık profillerinin olumsuz duygular ve çalışanın iş çıktıları ile bağlantıları
  1. Tez No: 590168
  2. Yazar: SOBIA NASIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
İşyerinde saldırganlık içeren olayların doğrudan ölçümü ve birbirinden ayrışmasına yönelik yazındaki güncel çağrılara yanıt veren ve ilgili kuramsal boşlukları dikkate alan bu çalışmanın amacı, birbirinden farklılaşan işyeri saldırganlık profillerini ortaya koymak ve bu profillerin belli çalışan çıktılarını hangi duygusal mekanizmalar yoluyla etkilediğini anlamaktır. Bu amaçla, duygusal olaylar kuramı ve stres-duygu yaklaşımına dayanılarak özgün bir kavramsal model ve araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Pakistan yükseköğrenim sektöründeki 14 üniversiteden hem akademik hem idari toplam 420 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırmanın hazırlık aşamasında toplanan kritik vakalar nitel olarak incelenmiş, takip eden nicel aşamada günlük formunda hazırlanmış bir anket uygulanmıştır. Kümeleme analizi sonuçları veride beş farklı saldırganlık profili olduğunu göstermiştir. Hipotezleri test etmek için, hem aracı hem düzenleyici etkileri içeren bir dizi regresyon analizi uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda, hemen hemen tüm saldırganlık profillerinin iş tatmini, işten çekilme, işe bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde anlamlı etkisi bulunmuştur. Ayrıca, iki işyeri saldırganlık profili için güçlü aracı ve düzenleyici etkiler söz konusudur. Bu araştırma, işyerindeki saldırganlık olaylarını tanımlayan, kuramsal olarak anlamlı hemen hemen tüm boyutları dikkate alan ve ölçen ilk çalışmadır. Saldırganlığın işyerlerinde hangi karmaşık süreçlerle ortaya çıktığını anlamak adına farklı duygusal mekanizmalar yine ilke kez karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir. Gelecekteki çalışmaların burada öne sürülen kuramsal iddia ve görgül sonuçları farklı örgütsel alanlar ve kültürel bağlamlarda test etmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Responding to recent calls in the literature for directly measuring and differentiating between various workplace aggressions incidents and acknowledging the relevant theoretical gaps, this study seeks to identify unique workplace aggression profiles and to understand how they lead the way into particular employee outcomes through diverse emotional mechanisms. A unique conceptual model and specific hypotheses were developed by utilizing affective event theory and stressor-emotion model as the primary theoretical bases. Data was collected from 420 academic and administrative respondents working at 14 different universities in Pakistan. After collecting and assessing critical incidents in the preliminary qualitative phase, a survey in a diary-form was conducted. Cluster analysis applied on the data identifies five distinctive aggression types. For hypothesis testing, a series of regressions were ran by following a moderated mediation procedure consistent with the study model. Almost all aggression profiles were found to be significantly related to the study outcomes of job satisfaction, work engagement, work withdrawal and OCB behaviors. Results for two particular aggression types also indicate a number of strong mediation and moderation effects. This is the first study where almost all theoretically relevant aggression event attributes are taken into consideration and measured together. It is also the first study taking diverse emotional mechanisms into account in a comparative manner, leading into a better understanding of the complex processes though which aggression takes shape in workplace. Further research may enhance these empirical findings by testing the proposed relationships in different organizational settings and cultural contexts.