Küreselleşme sürecinde değişen din algısı üzerine bir inceleme: İstanbul Nişantaşı ve Sultanbeyli örnekleri
A case study on changing religious perception in the globalization process: Istanbul Nişantaşı and Sultanbeyli samples
  1. Tez No: 590171
  2. Yazar: GÖZDE AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşme, ekonomik, siyasi, kültürel, coğrafi ve teknolojik faktörlerin birbirleriyle etkileşimleri sonucu ortaya çıkmıştır. Her ne kadar kavram, 1990'lı yıllarda sosyal bilimlerin gündemine girmiş olsa da, küreselleşmenin ne olduğu ve ortaya çıktığı süreçlerin neler olduğuna dair tartışmaları ise devam etmektedir. Küreselleşme din ilişkisini ise, dinlerin sahip olduğu evrensel ilkeler çerçevesinde değerlendirmek mümkündür. Dinlerin evrensel mesajları içinde barındırması ve bu mesajları tüm dünya iletme gayesi taşıması, dinleri küreselleşme ile karşılıklı etkileşime girmeye mecbur bırakmıştır. Bu karşılıklı etkileşim, toplumlardaki din ve dindarlık algıları üzerinde değişimlere sebep olmuştur. Türkiye'de küreselleşmeden nasibini almış ve etkileri toplumsal düzeyde hissedilmiştir. Bu değişim daha ziyade kendini geleneksel inanış ve yaşayış anlayışındaki farklılıklar ile hissettirmiştir. Bu araştırmada, Nişantaşı ve Sultanbeyli üzerinden, küresel süreçte Türkiye'de değişen din ve bazı bölümlerde dindarlık algıları ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization has emerged as a result of the interactions between economic, political, cultural, geographical and technological factors. Although the concept has been on the agenda of the social sciences in the 1990s, there is still a debate about what the globalization is and what the processes are. It is possible to evaluate the relationship between globalization and religion in the framework of the universal principles of religions. The fact that religions contain universal messages and the purpose of conveying these messages to the whole world has forced the religions to interact with globalization. This interaction has led to changes in perceptions of religion and religiosity in societies. Having suffered from the globalization and its effects were felt in Turkey at the societal level. This change is rather felt by the differences in traditional belief and life understanding.