Büyükşehir belediyelerinin mali yapısı ve Sayıştay denetimi
The financial structure of the metropolitan municipalities and court of accounts audit
- Tez No: 590175
 - Danışmanlar: PROF. DR. TARIK VURAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çağdaş ve demokratik yaşamın gereklerinden biri olan yerel yönetimlerde kent merkezlerindeki nüfusun giderek artması ile toplumsal ve ekonomik yapıda ortaya çıkan değişimler kentleşme sürecini hızlandırarak büyükşehir belediyelerinin oluşmasına neden olmuştur. Ülkemizde de bu gelişmelerin sonucunda 1984 yılından itibaren büyükşehir belediyeleri kurulmaya başlanmış olup büyükşehir belediyelerinin mali yapılarına ilişkin yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, büyükşehir belediyelerinin yasal düzenlemeler çerçevesinde mali yapılarının hangi tür gelir ve gider kalemlerinden oluştuğunun ele alınması ve Sayıştay tarafından yürütülen denetimler sonucunda büyükşehir belediyelerinde ortaya çıkan sorunlara değinilerek Sayıştay denetimlerinin büyükşehir belediyelerinin mali yapılarına ilişkin katkılarının ortaya konulmasıdır. Büyükşehir belediyelerinin mali yapısına ilişkin mevzuata aykırı karar, işlem ve eylemleri bulunduğundan ve kamu kaynağında artışa engel veya eksilmeye neden oldukları görüldüğünden Sayıştay tarafından yürütülen denetimlerde bu konular sıklıkla ele alınmış olup ortaya çıkan bu sorunların düzeltilmesi ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In local governments, which are one of the requirements of contemporary and democratic life, the increase of the population in urban centers and the changes in the social and economic structure accelerated the process of urbanization and led to the formation of metropolitan municipalities. As a result of these developments, metropolitan municipalities started to be established in 1984 and legislative regulations were made regarding the financial structures of metropolitan municipalities. The aim of this study is to discuss the types of income and expenditures that constitute the financial structures of metropolitan municipalities within the framework of the legislative regulations and to reveal the contributions of the court of accounts audits regarding the structures of the metropolitan municipalities by addressing the problems that arise in the metropolitan municipalities as a result of the audits conducted by courts of accounts. Since there are decisions, transactions and actions contrary to the legislation regarding the financial structure of the metropolitan municipalities and since it was observed that they causing an obstacle for rising in public resources and causing a decrement in them, these issues are frequently addressed in the audits carried out by the Court of Accounts and these problems should be corrected and public resources should be used effectively, economically, efficiently and in accordance with the law.