Metal sanayinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından risk faktörleri: Konya ili örneği
Risk factors for occupational health and safety of workers in metal industry: The case of Konya
- Tez No: 590173
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanlık varoluşundan itibaren hayatta kalmak adına sürekli bir uğraş içine girmiştir. İhtiyaçlarını karşılamak için yaptığı işleri olabildiğince kolay ve tehlikesiz yoldan yapmaya gayret göstermiştir. Bundan dolayı insanlar geçmişten itibaren tehlikelerden uzak kalarak hayatlarını devam ettirme çabasında olmuşlardır. Sanayi devrimiyle birlikte artan makineleşme üretim sektöründe çalışan insanların sağlık ve güvenliğini daha fazla etkilemeye başlamıştır. Ağır çalışma koşulları ve yetersiz önlemler ciddi iş kazaları ve ölümleri de beraberinde getirmiştir. Çalışanların sağlıklarını kaybetmeleri ve bundan dolayı üretimin sekteye uğraması daha ciddi önlemler alınması gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır. Geçmişten günümüze çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehdit eden durumlar çeşitli bilimsel yöntemler izlenerek ve geliştirilerek günümüze kadar ulaşmış ve insanlığın hizmetine sunulmuştur. Bu tez çalışmasında metal sektöründe çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyen risk faktörleri incelenmiş ve çalışanların bu olumsuz faktörler karşısındaki farkındalıkları değerlendirilmiştir. Yapılan anket çalışması sonucunda metal sektöründe çalışanların çalışma ortamlarında kendileri için tehdit oluşturan durumlar karşısında bilinçli oldukları sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, yapılan çalışma sonucunda metal sektöründe çalışanların yaptıkları işlerin genel olarak tehlikeli olduğu fakat dikkatli çalışılarak kazaların önlenebileceği düşüncesinde oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the existence of mankind has been in constant struggle to survive. They make an effort for supply its requirements as possible as easier and less dangerous way. Because of this humanity have been trying to keep their lives away from danger since the past. With the industrial revolution, increasing mechanization has begun to affect the health and safety of the people working in the production sector. Heavy working conditions and insufficient measures have resulted in serious work accidents and deaths. Workers' loss of health and decrease of the production because of workers's loss of health, revealed that more serious measures should be taken idea. From past the present solution of situations that threaten the health and safety of employees has been analyzed with various scientific methods. It has been followed and developed to the present and presented to the service of humanity. In this thesis, the risk factors affecting the health and safety of employees in the metal sector were examined and the employees' awareness of these negative factors was evaluated. As a result of the survey, it has been concluded that the workers in the metal sector are aware of the situations that threaten themselves in their working environment. In addition result of the surveys also shown that employes in metal sector has been thinking their job is generally dangerous but they think that accidents can be prevented by working carefully.