Kur'an'da lanet kavramı ve lanetin sebepleri
The concept of curse in Qur'an and the reason for curse
- Tez No: 590176
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Allah yaratıp din gönderdikten sonra kullarıyla iletişimini kesmemiştir. Allah'ın kullarıyla olan iletişimin dilini doğru anlayabilmek için Kur'an'ın bu konudaki kavramlarının iyi anlaşılması gerekmektedir. Bu kavramların en mühimlerinden ikisi rahmet ve lanettir. Allah Teâlâ'nın yarattıklarıyla irtibatının ana zemini, kendisine ilke edinmiş olduğu rahmet, bunun zıt yönüyse lanettir. Allah'ın merhameti ve ihsanı anlamıyla rahmet Müslümanlarca önemli bir düzeyde bilinirliğe ve aktüaliteye sahipken, rahmetin tamamıyla esirgenmesi veya bazı sahalarda beliren rahmet kesintisi, bereketsizlik anlamındaki lanet kavramı için durum tam tersi bir görünümdedir. Lanetin tam olarak ne olduğu bilinmemekte, genel olarak Yahudileri ilgilendiren tarihsel olaylar olarak algılanmaktadır ki bunda lanetin tam olarak anlaşılamamış veya anlatılamamış olması etkilidir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada lanetin kapsamlı olarak araştırılmasına ve daha anlaşılır tanımlar elde edilmesine gayret edildi. Birinci bölümde lanet kavramının sözlük ve terim anlamlarıyla etimolojik geçmişi ele alındı. Kendisine zıt ve kendisine yakın anlamlı kavramların tahliliyle lanet kavramının anlam sınırları çizildi. Özellikle bereket kavramına vurgu yapılarak klasik lanet tanımı üzerinde bir açılım yapılmaya çalışıldı. İkinci bölümde birçok başlık altında lanetin Kur'an ayetlerinde ve hadislerdeki konumu ve işlenişi incelendi. Üçüncü bölümde ise lanetin dünyevî sonuçları olarak Kur'an'da geçen ilahî cezalar konusu ele alındı. Böylelikle lanetin tarihsel bir olay değil ilahî iletişim ve etkileşimin bir yönü olarak güncel pratik yaşamda halen kendini gösteren aktif bir kavram olduğu ortaya konulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
After Allah have created and sent the religion, He haven't ceased the communication with His creatures. For it is correctly understood the communication language of Allah with His creatures, it is needed to be understood well the concepts of Qur'an in the related context. The most important two of these concepts are mercy (rahma) and curse (lanah). The main basis for communication of Allah Almighty with His creatures are the mercy which He is adopted it as a principle for Himself and opposite of it curse. While mercy with the meaning of Allah's compassion and beneficence is significantly actual and knowable by Muslims, as for the concept of curse with the meaning of mercy interruption in some situations or lack of blessing, it has a reverse situation. It isn't known exactly what the concept of curse is mean. Mostly it is perceived as Jewish related historical events. In this perception it is effective that the curse is not fully understood or explained. In this study consisting of three parts it is strived for extensively research and obtain more clear definitions of the concept of curse. In the first chapter it is dealt with lexical meaning and etymology of the concept of curse. With analysis of close and opposite meanings of the concept of curse, it is drawed the general framework of its meaning. Especially emphasizing the concept of blessing, it is tried to expand on classical definition of the concept of curse. In the second chapter it is investigated that the position of the concept of curse in the Qur'anic verses and hadith. In the third chapter the divine retributions in the Qur'an as earthly manifestations of the curse are discussed. As a result, it is tried to be revealed that the curse is not an historical event, but as an aspect of divine communication and interaction, it is an active concept which is still present in the current practical life.