Amerikan hegemonyası bağlamında siyasal düzen
Political order in the context of American Hegemony
- Tez No: 590179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN FAHRİ ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Siyasal düzen modern siyaset biliminin temel konularından birisidir. Siyasal düzen kavramı modern, Batılı ve Amerikan siyasal düşüncesi merkezli bir kavramdır. Siyasal düzen kavramı, klasik ve modern siyasal düşünceler içerisinde temellenmiş ve 20. yüzyıl Amerikan siyasal düşüncesi içerisinde ilk defa kullanılmıştır. Kavramı büyük ölçüde Amerikan hegemonyası savunucuları anlamlandırmıştır. Siyasal düzen teorisi klasik modernleşme ve siyasal gelişme teorileri içerisinde gelişmiştir. Amerikan hegemonyası savunusu merkezinde bir kavram ve teori olarak siyasal düzenin dört teorik temeli vardır: Roma İmparatorluğu, Hristiyan siyasal düşüncesi, Hegel ve Weber. Ulusal düzeyde siyasal düzenin unsurları olarak beş olgu ve kavram sayılabilir: siyasal iktidar, siyasal kurumlar, siyasal partiler, siyasal katılma ve siyasal kültür. Siyasal değişim doğal ve kaçınılmaz bir süreçtir. Siyasal değişim, başta siyasal çatışma, siyasal bozulma ve siyasal şiddet olmak üzere olumsuz durumlar ile sonuçlanabilir. Değişimin türleri olarak, reform yumuşak bir yöntem, devrim ve savaş ise radikal yöntemlerdir. 20. yüzyılda siyasal düzenin küresel inşasında üç etken öncelikle belirtilebilir: demokratikleşme, rasyonel devletin ve Amerikan hegemonyası. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılın başlarında dünya düzenini, önceki yüzyıldan beri devam eden liberal ekonomi, küreselleşme ve teknoloji belirlemektedir. Bu etkenlerin temel özelliği Batı'ya ait olmaları veya Batı tarafından yönlendirilmeleridir. Sonuçta, Batılı ve Amerikan hegemonya savunusu merkezli siyasal düzen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Political order is one of the basic themes of modern political science. The concept of political order is Western, modern and American political thought oriented. The concept of political order is grounded in classical and modern political thought and firstly used in 20'th century American political thought. The advocates of American hegemony highly gave meaning to the concept. The theory of political order is developed in the classical modernization and development theories. As a concept and theory in the center of American hegemony advocacy, political order has four theoretical fundamentals: Roman Empire, Christian political thought, Hegel and Weber. Five phenomena and concepts can be counted as elements of political order in the level of nation: political power, political institutions, political parties, political participation and political culture. Political change is a natural and unavoidable process. Political change can be concluded with negative situations basically like political conflicts, political corruption and political violence. As kinds of change, reform is the soft; revolution and war are the hard methods. Three effects in the global structuring of political order in the 20'th century can be initially mentioned: democratization, rational state and American hegemony. In the current time of the beginning of 21'th century, liberal economy, globalization and technology, continuing from previous century, determine the world order. The basic feature of those factors is being possessed or directed by the West. In conclusion, the political order which is Western and in the center of advocacy of American hegemony continues.