Türk Ceza Kanunu'nda çocukların cinsel istismarı suçu
The crime of child sexual abuse in Turkish Penal Code
  1. Tez No: 590213
  2. Yazar: ZEYNEP SÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocuğun cinsel istismarı suçu çok uzun yıllardan beri devam etmekte olup mağdur çocukların istismar edildiklerinin farkına varamamaları ya da farkında olmalarına rağmen çeşitli sebeplerle bunu açıklamaktan kaçınmaları nedeniyle suçun tespiti zor olmaktadır. Çalışmanın konusunu, TCK'nın 103. maddesinde düzenlenen çocuğun cinsel istismarı suçu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, cinsel istismar suçunun ne olduğu ve suçun hangi eylemlerden oluştuğu, fail ve mağdur profilleri, mağdurun çocuk olması ve suçun etkilerinin de uzun süreli olması nazara alındığında yapılan yeni kanun düzenlemeleriyle birlikte mağdurun suçtan nasıl korunacağının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. İlk bölümde, cinsel istismar suçunun tanımı ile ceza kanunumuzdaki düzenlemeler ele alınmıştır. İkinci bölümde, fail ve mağdur profilleri, suçun ortaya çıkış sebepleri, tespiti ve alınması gereken önlemlerle birlikte cinsel istismar suçunun benzer suçlarla ilişkisinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, suçun Türk Ceza Kanunu bakımından değerlendirmesi yapılarak, maddi ve manevi unsurları, basit şekli ve nitelikli halleri, suçun özel görünüş halleri, kanunda yapılan değişiklikler, soruşturma ve kovuşturma aşaması ile suçun yaptırımına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children, one of the most basic elements of society, are the assurance of our future. The crime of sexual abuse of children has been going on for many years and aims to prevent the crime by means of regulations. The subject of the study is the Turkish Penal Code article 103. sexual abuse of children regulated in the article constitutes a crime. The first part includes, the definition of sexual abus ecrime and the definition of sexual abuse crime and the regulations in our penal code. In the second part, the reasons for the occurrence of the crime, and the measures to be taken and the relationship between the crime of sexual abuse and similar crimes were mentioned. In the third part, the evaluation of the crime in terms of Turkish Penal Code has been made and the material and spiritual elements, simple form and qualified cases, special appearance of the crime, changes in the law, prosecution and investigation phase and sanction has been taken into consideration.