Kurumsal risk analizinde iç denetimin önemi
  1. Tez No: 590234
  2. Yazar: BAŞAK SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Krizlerin kurumsal risk analizleri yapılarak fırsata çevrilmesi önemli duruma gelmiştir. Risk yönetiminin en önemli unsuru iç kontrol veya denetimdir. Bu tez risk yönetiminin amacı ve iç denetimin rolü konusunda, uygulamalardaki yanlışlık ve eksikliklerin giderilmesi için yazılmıştır. Kurumsal Risk Yönetimi ve İç Denetimin kavramı, aşamaları, faydaları, süreçleri ve bunlar arasındaki temel farklar ortaya koyularak, Türkiye'de kurumsal yapıda faaliyet gösteren bir firma üzerinde vaka çalışması yapılmıştır. Firmada tespit edilen 10 iş birimine günlük faaliyetleri, iş akışları ve görev tanımları gözlemlenerek toplam 145 soru yönlendirilmiş ve cevap alınmıştır. Risk skoru tablosu firmanın faaliyette bulunduğu sektör, standartlar ve yöneticilerden sağlanan veriler ışığında oluşturulmuştur. Kurumsal Risk Yönetimi ile tespit edilen risk, oluşmasından sonra ortaya koyulmaktayken, iç denetim durumu sürekli kontrol etmekte ve risk doğmadan veya fazla zarar vermeden önlenmesini sağlamaktadır. İç denetim kurumsal yönetimin ve Kurumsal Risk Yönetimi'nin ayrılmaz bir fonksiyonu olarak organizasyon şemasında yer almalıdır. İç denetim ya da Kurumsal Risk Yönetimi ayrımına gidilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Making Corporate risk analysis and turning crises into opportunity has become important. The most important element of Risk management is internal control or audit. This thesis is written about the purpose of risk management and the role of internal audit, to eliminate errors and deficiencies in applications. The concept, phases, benefits, processes and the fundamental differences between the internal audit and Corporate risk analysis were explained and pilot application was conducted on a company operating in a corporate structure in Turkey. 10 business units identified in the company and, by observing daily activities, workflows and task descriptions, a total of 145 questions were directed and answered. The Risk score table is created in the light of the company's sector, standards and the information provided by managers. When the risk detected by the Corporate risk analysis, it is revealed after its occurrence, the internal audit ensures that the situation is continuously controlled and prevents before risk born or makes any significant damage. Internal audit should be included in the organizational chart as an integral function of corporate governance and Corporate risk analysis. The separation like Internal audit or Corporate risk analysis shouldn't be made.