İslâm aile hukukunda evliliğin sona ermesinin malî sonuçları
Financial consequences of termination of marriage in Islamic family law marriage
- Tez No: 774768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İslâm aile hukukunda boşanma durumu taraflar açısından birtakım sonuçlar doğurmaktadır. Tezimizde bu sonuçlardan biri olan malî sonuçlar konusu ele alınmış ve tarafların bu husustaki hak ve sorumlulukları tezimizin ana konusunu oluşturmuştur. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın konusu, kuramsal çerçevesi ve kaynakları ele alınmıştır. Birinci bölümde İslâm hukukunda evliliğin sona ermesi ve çeşitleri konusu ele alınarak bu konu klasik kaynaklara göre incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise evliliğin sona ermesinin malî sonuçlarından bahsedilmiştir. Malî sonuçlar, İslâm hukukunda belirlenmiş malî sonuçlar ve günümüzde tartışılan malî ödemeler olmak üzere iki başlık altında ele alınmıştır. Belirlenmiş olan malî sonuçlar başlığında mehir, muhâlea bedeli, müt'a ödemesi, iddet nafakası, süknâ hakkı, miras hükümleri ve hidâne masrafları ele alınmıştır. Günümüzde tartışılan malî ödemeler kısmında ise iddet sonrası nafaka ödemesi, maddî ve manevî tazminat ile mal rejiminden bahsedilmiştir. Bu konular ele alınırken yer yer İslâm ülkelerindeki mevcut düzenlemelere ve günümüz pozitif hukukundaki mevcut duruma da değinilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde, ulaşmış olduğumuz neticelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Divorce in Islamic family law has a number of consequences for the parties. In our thesis, the subject of financial results, which is one of these consequences, has been discussed and the rights and responsibilities of the parties in this regard have formed the main subject of our thesis. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the subject, theoretical framework and sources of our research are discussed. In the first chapter, the dissolution of marriage in Islamic law and its types is discussed and the subject is examined according to classical sources. In the second part of our study, the financial consequences of the dissolution of marriage are discussed. The financial results are analyzed under two headings: the financial results determined in Islamic law and the contemporary financial payments of today. Under the title of determined financial results, issues like mahr, mukhalaa, mut'a payment, iddah alimony, right of sukna, inheritance provisions and hidâne expenses are discussed. In the part regarding contemporary financial payments of today, the issues of alimony payment after the iddah period, material and moral indemnities and matrimonial regimes (marital property systems) are mentioned. While these issues are being handled, the current regulations of Islamic countries and Türkiye's positive law are also mentioned. In the conclusion part of our study, the results we have reached are given.