Stratejik insan kaynakları yönetimi ve değişim yönetimi kapsamında jandarma teşkilatının reorganizasyon ihtiyacına yönelik bir araştırma
A research on the reorganization need of Turkish gendarmerie in the context of strategi̇c human resources management and change management
  1. Tez No: 590239
  2. Yazar: FUAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETDİN SERİNKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bilgi birikiminde son yıllarda kaydedilen çarpıcı artış, yalnız teknolojinin hızla gelişmesini sağlamakla kalmamış, aynı zamanda hayatın her alanında yoğun rekabete sebep olmuştur. Bunun sonucunda da,“değişim”ve“dönüşüm”kavramları ön plana çıkmış ve organizasyonlarda yenilenmeyi gerekli kılmıştır ki; bu yenilenme örgütlerin varlıklarının devamı için zorunludur. Zira yenilenmeyen her varlık yenilmekte ve hayatını kaybetmektedir. Hal böyle olunca da, örgütlerin öz yetenek olarak, nitelikli insan kaynağına sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; Jandarma teşkilatının ihtisaslaşma sistemindeki reorganizasyon ihtiyacını belirlemek, geleceğe ilişkin suç ve suçluluk alanındaki gelişmeleri karşılayarak asayişle ilgili ihtiyaçlara cevap verecek örgüt yapısına ve yetişmiş insan gücüne sahip olması için Jandarma teşkilatının misyon, vizyon ve kurumsal değerlerinden hareketle, SİKY alanındaki değişim ihtiyacı kapsamında, ihtisaslaşma yapısında reorganizasyonu ve modelini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Jandarma teşkilatında görevli, emniyet ve asayiş hizmetlerinin ifası konusunda yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğu değerlendirilen 1450 kişilik üst, orta ve alt düzey yönetici oluşturmaktadır. Araştırmanın 579 kişilik örneklemi, tabakalı örnekleme tekniğiyle oluşturulmuştur. Çalışmanın amacıyla uyumlu bir şekilde, veri toplama yöntemi olarak, anket yönteminin uygulanmasına karar verilmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan anketin oluşturulması aşamasında,“Uzman Görüşü Alma Anketi”uygulanmıştır. Anket tekniğiyle elde edilen verilerin analizleri SPSS.21 bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, SİKY kapsamında Jandarma teşkilatında ihtisaslaşma sisteminin reorganize edilmesi hususundaki değişim ihtiyacı ortaya konmuş, ihtisas branşları, alanları ve alt dalları belirlenmiş, ayrıca bu değişimin sürdürebilirliği ve yönetimi konusunda yapılması gerekenler ifade edilmiştir. Jandarma teşkilatının ihtisaslaşma sistemi için model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dramatic increase in the accumulation of knowledge in recent years has not only brought about a rapid progress in technology but also caused a rivalry in every field of life. Consequently, the concepts of“change”and“transformation”have come into prominence and necessitated innovation in organizations, which is compulsory for the continuity of their existance because the entities that aren't constantly modernized are bound to be defeated and dissolve into thin air. It is the purpose of this study to determine the necessity of reorganizing Turkish Gendarmerie General Command's specialization system and to specify the need and model of reorganisation in the structure of specialization, within the context of the need for change in SHRM, from the point of view of the mission, vision and institutional values of Gendarmerie, in order that it could possess a qualified human force and organizational structure which would satisfy the requirements of public security by meeting the needs in the scope of crime. The research universe comprises 1450 senior, middle and junior Gendarmerie managers, who are appraised to have sufficient experience and knowledge. The sample of research, consisting of 579 subjects, was drawn, using a technique called“stratified sampling”. In accodance with the purpose of the study, it was decided to adopt both qualitative and quantitative questionnaire methods as a data collection technique. In the phase of forming the questionnaire that would be used as a data collection tool,“questionnaire for receiving expert opinion”was adopted. Data collected using questionnaire technique was analysed with SPSS.21. In the conclusion part of the study, the necessity for change about the reorganization of Turkish Gendarmerie General Command's specialization system within the scope of SHRM was put forward; branches, scopes and lower branches of the specialization were determined; and finally must-do's about the maintainability and management of this change were expressed. A new model for Gendarmerie's specialization system has been proposed.