İşletmelerde stratejik insan kaynakları planlamasının önemi ve uygulamadan bir örnek
The Importance of strategic human resources planning in organizations and a practice
- Tez No: 113800
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET İşletmelerin en önemli zenginlik kaynağı çalışanlarıdır. Değişim hızı ve rekabetin acımasız koşullan işletmeleri çalışanlarından en yüksek faydayı sağlama konusunda yeni arayışlara yöneltmiştir. Personel yönetimi yaklaşımından insan kaynakları yönetimi yaklaşımına geçişin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan bu arayış ülkemizde de insan kaynakları yaklaşımına yönelik ilgilerin artması sonucunu doğurmuştur. Son zamanlarda işletmelerin insan ilişkilerine verdikleri önem artmıştır. Bu konudaki bir görüşe göre, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, insan kaynaklarını geliştirmeleri gereklidir. Çalışanların sorunlarına çözüm bulmada, insan ilişkilerini artırmada, motivasyon ve verimlilik sağlamada insan kaynakları planlamasının önemi anlaşılmıştır. Yukarıda kısaca değinilen bu gelişmelerden hareketle çalışmamızda; işletme yönetimi kapsamında ülkemizde önemi pek anlaşılamamış, fakat gün geçtikçe yaygınlaşan stratejik insan kaynakları planlaması konusu, sistematik bir süreç içinde incelenmiştir. Araştırmada, işletmelerde gereksinme duyulan stratejik insan kaynakları planlaması; değişen iç ve dış çevre koşullar ile teknolojik değişmeler göz önüne alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Anlatılan kuramsal bilgiler çerçevesinde, örnek olarak alınan' bir işletmede bir stratejik insan kaynakları planlaması uygulaması yapılmıştır. Kuramsal bilgilerin işletme içinde ne ölçüde kullanıldığı ve pratikte kullanılabilirlik oranının ne olabileceği hususu çalışmanın temel hedefini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
} ABSTRACT The human resources are the most important wealth of the organizations. The variation rate and the hard competition conditions caused the new expectations for the organizations about to get maximum profits from their workers. That research caused to exist the human resources management approach. The human relations became more important for the organizations in the last days. According to an opinion; it's necessary to develop the human resources for the organizations. which wants to live forever. It's understood the importance of the human recoürces about the solvage the problems of the workers, getting the motivation and the effectiveness. In the guide of those progress, it is tried to study the subject of strategic human resources planning in micro (firm) level in a systematical process that is not well understood in organization management in our country. In this study, the strategic human resources planning needed by organizations is tried to search paying attention to the varying internal and external enviremental conditions and technological variations. In accordance with the theoritical knowledge above, Strategic human recources planning is practiced in an organization chosen as an sample. It is tried to find out how much the theoritical knowledge is used in that organization and the probability of using ratio of this knowledge.