Döner alet ve el değerleri ile yapılan retreatment sırasında apikalden taşan debris miktarının kantitatif olarak karşılaştırılması
Quantitative comparasion of the amounth of apically extruded debris during retreatment using rotary and hand instrumentation
- Tez No: 590248
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KALAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda, periodontal amaçlarla çekilmiş 150 adet kök gelişimini tamamlamış alt çene küçük azı insan dişleri kullanılmıştır. Çalışmada standardizasyonu sağlamak için dişlerin kökleri 20 mm kalacak şekilde kronlarından kesilerek ayrıldı. Dişler, her grupta 30'ar adet olacak şekilde rastgele 5 gruba ayrıldı. MTwoR (Grup 1), PTUR (Grup 2), Reciproc (Grup 3), D-Race (Grup 4), H tipi el eğesi (Grup 5). Kök kanalları çalışma uzunluğunda Reciproc # 25.08 eğesi kullanılarak şekillendirildi. Örneklerin hepsinin AH.-Plus ve guta-perka kullanılarak kanal dolgusu yapıldı. Bütün gruplardaki dişler kendi aralarında 2 gruba ayrılarak yarısı lateral kondensasyon tekniğiyle, yarısı tek kon tekniği kullanılarak kanal dolguları yapıldı. Dişler bir lastik stoper'a takıldı ve kök uçları, ağırlığı önceden 10-4 gr hassasiyetindeki elektronik tartıyla tespit edilen 4ml'lik santrifüj tüpünün içine gelecek şekilde, tüple birlikte cam şişenin içine yerleştirildiler. Kanal dolgularının uzaklaştırılmasından sonra santrifüj tüpleri elektronik tartı kullanılarak, debris dahil olmak üzere tüplerin nihai ağırlığını elde etmek için tartıldı. Her tüp için ardışık üç ölçüm yapıldı ve ortalama değerler kaydedildi. Apikalden dışarı çıkan debrislerin kuru ağırlığı, boş tüpün ağırlığının debris içeren tüpün ağırlığından çıkarılmasıyla hesaplandı. Daha sonra elde edilen veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Grup 5 (H tipi el eğesi) ve Grup 3 (Reciproc) diğer gruplara göre apikale daha çok debris taşmasına neden olmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, 150 mandibular premolars, that have completed their evolution and extracted for periodontal reasons have been used. To ensure standardization, the roots of the teeth were separated from their crowns by cutting to leave 20 mm. The teeth were randomly classified into five groups, namely: MTwoR (Group 1), PTUR (Group 2), Reciproc (Group 3), D-Race (Group 4), H files (Group 5) Root canals were shaped using Reciproc # 25.08 file in working length. All samples were subjected to canal filling using AH.-Plus and gutta- perka. Each group was further classified into 2 sub-classes. One of these sub classes were subjected to canal filling using lateral condensation technique while the other sub-group was subjected to canal filling using the single cone technique. The teeth were attched to rubber stoper and the tip of the roots were located into glass bottles along with the 4 ml centrifuge tubes. The weight of the centrifuge tubes were previously determined using a five-decimal analytical scale. After the removal of canal fillings, the centrifuge tubes were weighed using the analytical scale to obtain the final weights including the weight of the debris. Each tube was weighed for three times consecutively and the weights were recorded. The weight of the extruded debris was calculated by subtracting the weight of the empty tube from the weight of the tube including the debris. The obtained data were then statistically assessed using the SPSS 20 software. Group 5 (H files) and Group 3 (Reciproc) resulted in a higher extent of debris extruded to the apical foramen as compared to other groups (p0.05).