Sinemada mesleki örgütlenmeler: BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği örneği
Professional organizations in cinema: The case of BSB Cinema Work Owners Association
  1. Tez No: 590272
  2. Yazar: ESRA NUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Diğer mesleklerde olduğu gibi zaman içinde teorik altyapısının oluşması, eğitiminin standartlaşması, bazı küçük fikir ayrılıkları olsa da etik kodun oluşturulması, mesleki örgütlenme fikrinin oluşması belgesel sinemanın bir meslek olduğunu gösteren niteliklerdir. Ekonomik ve sosyal kazanç elde etmeye yönelik olarak ortaya çıkan meslekler, zaman içinde aynı mesleği icra edenlerin birbirleriyle uyum içinde olma ve meslekte standartlaşma ihtiyacını doğurmuştur. Aynı mesleği paylaşanların mesleklerini, çalışma şartlarını, haklarını; değişen şartlar karşısında koruma ihtiyacı ile bir araya gelmeleri mesleki örgütlenme olarak tanımlanmaktadır. Meslek örgütlerinin; meslek mensuplarının birbirlerinin yeterliliklerini denetleme ve bireysel olarak hareket etmeleri durumunda ulaşamayacakları hedefleri gerçekleştirme işlevi vardır. Meslek örgütlerinin varlığı ve çalışmaları; bir mesleğin tanınması, kabul edilmesi ve standartlaşması yönünden büyük öneme sahiptir. BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği; belgesel sinemanın yaygınlaştırılması, iyileştirilmesi, daha çok insanın hem izleyici olarak, hem üretici olarak belgesel sinemaya katılması ve dayanışması amacıyla 1997'den bu yana çeşitli faaliyetler yürütmektedir. 1997 yılının Mart ayında yapılan konferansla örgütlenme sürecine giren ve 2000 yılından beri meslek birliği statüsünde olan BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin, Türkiye'deki belgesel sinemacıları bir araya getiren tek meslek örgütü olması açısından büyük önemi ve işlevi vardır. BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin, üyelerinin haklarını savunmanın yanı sıra; belgesel filmlerin görünürlüğünü artırmak, tanıtımını kolaylaştırmak, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak, çalışma alanındaki zorlukları azaltmak amacı taşıması yönüyle ve belgesel sinemanın görünür kılınması bakımından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı belgesel sinemacıların sosyal gereksinimlerini karşılamak, özlük ve telif haklarını korunmak için kurdukları BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'ni yapısal olarak analiz etmek ve belgesel sinemacıların mesleki örgüte ilişkin tutumlarını ortaya çıkarmaktır. BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği örneği üzerinden belgesel sinemacılarının mesleki örgütlenmelerinin ele alınacağı bu çalışmada, bir meslek örgütü olarak BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in other professions, the formation of theoretical background, the standardization of education, the formation of an ethical code, although there are some minor differences of opinion, the formation of the idea of professional organization are qualities showing documentary cinema is a profession. The professions that emerged in order to obtain economic and social gains have led to the need for the ones who perform the same profession to be in harmony with each other and to standardize in the profession. Professions, working conditions, rights of those who share the same profession; to meet with the need for protection against changing conditions is defined as professional organization. Professional organizations have the function of supervising each other's competences and achieving goals that cannot be achieved if they act individually. The existence and activities of professional organizations are of great importance in terms of recognition, acceptance and standardization of a profession. The BSB Association of Cinema Work Owners has been carrying out various activities since 1997 in order to promote and improve documentary cinema, and to involve and solidify more and more people as documentaries and producers. Entering the conference organizing process conducted in March 1997 and are in the status of professional association since 2000 BSB Cinema Work Owners Professional Association of great importance in terms of being the only professional organization that brings together documentary filmmakers in Turkey. In addition to defending the rights of its members, the BSB Association of Cinema Work Owners is important in terms of enhancing the visibility of documentary films, facilitating the promotion, transferring cultural heritage to future generations, reducing the difficulties in the field of work and making documentary cinema visible. The aim of this research is to analyze the social needs of documentary filmmakers and to analyze the structural and professional attitudes of documentary filmmakers' professional association which they established to protect copyrights. The aim of this study is to examine the professional organization of documentary filmmakers through the example of BSB Association of Cinema Work Owners, and to examine BSB Association of Cinema Work Owners as a professional organization.