İlköğretim görsel sanatlar dersinde Türk sanatı eğitiminin milli kültür değerlerinin kazanılmasına etkisi
In primary visual arts lesson, the effect of national cultural values on the acquisition of Turkish art education
  1. Tez No: 590286
  2. Yazar: NEVİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU ÇAKMAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eğitimin esas görevi milli kültürü koruyup gelecek nesillere ulaştırmak olduğu bilinci ile Sanatın da kültürü koruyup benimseten gelecek kuşaklara aktaran bir işlevi bulunduğu düşüncesi olduğundan eğitim programlarında, Türk Sanatı konularına yer verilmesi önerilmiştir. Bin yıllar içerisinde meydana gelen Türk kültürü çeşitli manevi değerler, görsel semboller, resimler ve motifler içermektedir. Bu kültürel sembollerin tarihi, milletimiz için önemi, sanatsal yönü, dünyadaki yeri, görsel sanatlar öğretmeni tarafından öğrenciye kazandırılması gerektiği kanısına varılmıştır. Türk Milli Eğitimi içerisinde alternatif olarak ilköğretim 6. sınıflar için, Türk Sanatının Hun dönemi konuları, toplumumuza ait kültürel ve milli değerlerin sanat eğitimi ile gelecek kuşaklara aktarılıp yaşatılması için önerilmiştir. Araştırmanın evrenini; Ankara İli Eryaman Cumhuriyet İlköğretim Okulu; Araştırmanın örneklemini ise, 2016–2017 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, okulun 6. Sınıf şubelerinden Random yöntemiyle seçilmiş D(Deney) ve A(Kontrol) şubelerindeki toplam 60 öğrenciden oluşmuştur.“Görsel Sanatlar Dersinde Türk Sanatı eğitiminin Milli kültür Değerlerine Etkisi”isimli bu araştırma ile araştırmanın problemlerine cevap bulmak gayesi ile deney ve kontrol grupları üzerinde denenmek amacı ile tutum ölçeği uygulanmıştır. Öğrencilere uygulanan ön test ve son test tutum ölçeğinden elde edilen sonuçlar, frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin tutumları arasında fark olup olmadığı varyans analizi, bağımlı ve bağımsız gruplar T testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara bağlı olarak İlköğretim Okulları Görsel Sanatlar Dersinde Türk Sanatı (Hun Dönemi) konularına yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the idea that the main task of education is to protect national culture and to convey it to future generations, it has been proposed to include Turkish Art subjects in education programs with the idea that Art has a function that protects and adopts culture to future generations. Turkish culture, which has occurred in the millennium, contains various spiritual values, visual symbols, pictures and motifs. The history of these cultural symbols, the importance of our nation, artistic aspect, place in the world, the visual arts teacher has to be brought to the student by the conclusion. As an alternative within the Turkish National Education, the subjects of the Hun period of Turkish Art were suggested for the transfer of the cultural and national values of our society to future generations through art education. The universe of the research; Ankara Province Eryaman Cumhuriyet Primary School; The sample of the study consisted of a total of 60 students in the D (Experiment) and A (Control) branches randomly selected from the 6th grade branches of the school in the spring semester of 2016-2017 academic year. In this study named isi The Impact of Turkish Art Education on National Culture Values in Visual Arts Course tutum, attitude scale was applied to experiment and control groups in order to find answers to the problems of the research. The results obtained from the pre-test and post-test attitude scale applied to the students were presented as frequency and percentage. The difference between the attitudes of the experimental and control group students was checked by analysis of variance and independent and independent groups' T test. In the study, the level of significance was accepted as 0.5. Depending on the problems that arise at the end of the research, it is recommended to include Turkish Art (Hun Period) subjects in the Visual Arts Course of Primary Schools.