İlköğretim 6. sınıf görsel sanatlar dersinde Türk damgaları konusu ile milli değerlerin kazandırılmasında proje tabanlı öğrenmenin etkisi
The effects of project based learning on acqusition of national values with subject of Turkish stamps in visual art course of the sixth grade primary school
  1. Tez No: 485900
  2. Yazar: SEMA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Araştırmada ulusların kültür değerlerinin çok eskilere dayanan kazanımlar olduğu bilinci ile Türk Milli Eğitimi içerisinde alternatif olarak ilköğretim 6. sınıflar için, ''Ulusal Kültür Mirasımız'' başlığı altında kendi toplumumuza ait kültürel ve milli değerlerimizi anlatan, Türk Damgaları'nın konu olarak işlenmesi gerektiği önerilmiştir. Sanat Eğitimi programlarında“Ulusal Kültür”konularının yer almasının, kültürel kimliklerinin farkında olan, geçmişine sahip çıkan, geçmişindeki tarihsel ve mitolojik dokusundan heyecan duyan, duygusal bir yapıya sahip olan toplumumuza dinleme ve anlama zevki veren, geçmiş kültürlerin olduğu kadar çağdaş yaşamın da bir parçası olduğu bilincini kazanmış bireylerin yetişmesine katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Araştırmanın Çalışma grubunu 2016–2017 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Bartın İli, Esenyurt Şehit Ahmet Poyraz İlköğretim Okulunun 6. Sınıflarında Random yöntemiyle seçilmiş A(Deney) ve B (Kontrol) şubelerindeki toplam (57) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde 6.sınıf Görsel Sanatlar Dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Karma (mixed) yöntem kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Nicel verilerin elde edilmesinde; Görsel Sanatlar Dersi'ne Yönelik Tutum Ölçeği, Türk Damgaları Başarı Testi, Milli Değerlere Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Nitel verileri elde etmek için ise araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorular kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde; parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz tekniği kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Türk Damgaları konusunda uygulanan proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin başarılarının artırılmasında, öğrenilenlerin kalıcılığının sağlanmasında ve milli kültürel değerlere yönelik olumlu tutumlarının geliştirilmesinde daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Öğrenciler dersin tarihi bir perspektiften işlenmesinin Türk Damgaları'nı daha iyi öğrenmelerini sağladığını ifade etmiştir. Görsel Sanatlar Dersi'nde gerçekleştirilen etkinliklerin öğrencilerin duyuşsal özelliklerine (katılım, ilgi ve tutum) olumlu katkıda bulunduğu anlaşılmıştır. Proje Tabanlı Öğrenme uygulamaları esnasında karşılaşılan sorunlar; zamanın yetersizliği ve grup çalışmalarında bazı öğrencilerin görevlerini yeterince yerine getirmemesi olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the awareness that the cultural values of the nations date back to ancient times, It has been proposed that Turkish stamps should be taught as a subject describing our cultural and national values belonging to our society under the title of our National Culture as an alternative in Turkish National Education, for primary education 6 classes. The inclusion of National Cultural issues in Art Education programs is thought to contribute to the growth of the individuals who are aware of their cultural identity, who owns the history, who are excited by the historical and mythological texture of their past, who have an emotional structure, who gives our society the pleasure of listening and understanding and has gained the awareness that he or she is part of contemporary life as well as that of past cultures. The study group of the research is composed of fifty seven (57) students in the A (Experiment) and B (Control) branches selected by Random method in Bartın Province, Esenyurt Şehit Ahmet Poyraz Elementary School in fall semester of 2016-2017 academic year. The research was carried out within the scope of the 6th grade visual arts course in the spring semester of 2016-2017 academic year. In the research where mixed method applied, both quantitative and qualitative research methods were used.In obtaining quantitative data; Attitude Scale towards Visual Arts, Turkish Stamps Achievement Test, Attitude Scale for National Values were used. In order to obtain qualitative data, open-ended questions developed by the researcher were used. In the analysis of quantitative data; parametric and nonparametric tests were used. Based on the results, it has been understood that the project based learning approach applied to the Turkish Stamps is more effective in increasing the success of the students, securing the permanence of the learnings and developing positive attitudes towards the national cultural values. The students have learned that the processing of the lesson from a historical perspective enables them to learn Turkish stamps better.The students stated that teaching lesson from a historical perspective provided them better learning for the Turkish stamps.It has been understood that the activities carried out in the visual arts classes have a positive contribution to the emotional characteristics of the students (participation, interest and attitude). Problems encountered during project based learning applications; inadequacy of time and the lack of fulfillment of the tasks for some of the students in group work.