Tüketicilerin süpermarket tipi büyük mağazaları tercih nedenleri ve tercihlerini etkileyen faktörler
Consumers preference to do their business in supermarkets and the factors that influence their preferences
  1. Tez No: 59030
  2. Yazar: GÜLAY ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA BABAOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Araştırma; farklı öğrenim, cinsiyet ve çalışma durumundaki tüketicilerin süpermarketleri tercih nedenleri, tercihlerini etkileyen faktörler, süpermarketlerden memnun olmadıkları hususlar ve beklentileri, bu mağazalardan satın almayı tercih ettikleri ürün çeşitleri ve bu ürenleri satın alma şekillerini araştırmak, araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; tüketicilerin daha fazla yararlanmalarını sağlayacak biçimde süpermarketlerin gelişmelerine katkıda bulunacak öneriler geliştirmek amacıyla planlamıştır. Araştırma Ankara ili içinde bulunan 4 büyük süpermarkette (Gima, Beğendik, Migros, Yimpaş) yürütülmüştür. Araştırmanın ömeklemi Gima, Beğendik, Migros ve Yimpas'da alışveriş eden tüketiciler arasından seçilmiş herbir süpermarketten 100'er tüketici alınarak N: 400 sayısına ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak 15 Nisan - 30 Mayıs 1996 tarihleri arasında araştırmacı tarafından tüketicilerle yüzyüze yapılan görüşmeler sonunda toplanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Tüketicilerin supermarket tipi büyük mağazaları tercih nedenleri ve tercihlerini etkileyen faktörlerin önemlilik kontrolleri ise khi-kare (x2) analizi ile test edilmiştir. Kadın tüketicilerin %51.0'i ilkokul ve daha az öğrenim düzeyindeyken erkek tüketicilerin %45.0'i yüksek okul mezunudur. Tüketicilerin %43.0'ü 26-45 yaş grubu arasındadır. Tüketicilerin yarıdan fazlası sürekli olarak süpermarketlerden alışveriş etmeyi tercih etmektedirler (p>0.05). Tüketicilerden ilkokul ve daha az öğrenimli olanların %49.2'si alışverişe yürüyerek gitmekte, yüksekokul mezunlarının %41.9'u kendi arabasıyla alışverişe gitmeyi tercih etmektedir (p0.05).Tüketicilerin %41.7'si daima hafta içi alışveriş etmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been planned to make an investigation with respect to different eductaion, sex and occupational status of consumers and their preference to do their business in supermarkets and the factors that influence their preferences, the subjects that they are not pleased about in supermarkets and their expectations, the kinds of products they prefer to buy from such shops, the way they buy these products and to develop, based on findings of the reseacrh, the suggestions which will contrabute to the growth of supermarkets, in a way to have consumers use supermarkets more. This research, was conducted in the four large supermarket, located in the city of Ankara and the subjects forming the sample of the research were selected from the consumers transacting business at Gima, Beğendik, Migros and Yimpaş and thus a sample of N: 400 was formed by selecting 100 consumers from each of these supermarkets. According to the results of the research, 51 % of the female consumers were at primary school level with respect to their education or less. Furthermore, of the consumer 43% were in the age group 26-45 years. More than half of the consumers were doing their business continuously at supermarkets. Of the consumers having primary school or less education. 49.2% come on foot to buy. Of the higher education graduates, 41.9% prefered to make buying after coming by car. Of the consumers 38.5% go to supermarket, once a week, for business and almost half of them, go within the week and more than half of them, prefer the afternoon hours. Of the consumers, 74.0% prefer to make cash payment and they mostly buy cleaning products, oils, milk and milk products. Of the consumer, 47.0% prefer supermarkets because of their low prices. More than half of the consumers, do not have any complaint about the supermarket and those having a complain are mostly related to high volume of traffic of the shop and to the congestion at payment points. With respect to supermarkets, 67.8% finds implementations in supermarkets as sufficient and those that do not finding them sufficient, ask mostly, to increase the number of payment points available. Keys words: Supermarket, Self-service, Consumers, Big retailer store.