Sürdürülebilirlik ve marka ilişkisi bağlamında sürdürülebilir marka kavramı: Pınar markasının sürdürülebilirlik çalışmaları üzerine nitel bir araştırma
Sustainable brand concept in the context of sustainability and brand relationship: A qualitative study on pınar brand sustainability studies
- Tez No: 590296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sürdürülebilirlik toplumsal ve ekolojik kaygılarla birlikte insani ihtiyaçlara da odaklanarak son yıllarda çığır açan bir yaklaşım haline gelmiştir. Pek çok kavram ile etkileşime girerek gelişimini sürdüren pazarlama disiplini, sürdürülebilirlik kavramı ile ayrılmaz bir bütün olmaya başlamış ve işletmelerin sürdürülebilir marka yaratmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışmada sorgulanan olgu, sürdürülebilirlik kavramı ve markanın kavramının“sürdürülebilir marka”kavramına dönüşme sürecidir. Çalışma; günümüzde markaların toplumdan ve doğadan aldıklarını yine topluma ve doğaya geri vermek, var olabilmek, marka imajlarını güçlendirerek tüketicide pozitif algı oluşturabilmek ve sadakat yaratabilmek için artık bir zorunluluk haline gelen“sürdürülebilir marka”kavramının neden ve nasıl ortaya çıktığı konusunda bilgilenmek, toplumsal ve ekolojik etkilerini görmek ve Türkiye'den ve dünyadan markalar tarafından nasıl hayata geçirildiğini göstermek açısından önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda Pınar markasının sürdürülebilir marka olma yolculuğunda gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çabaları; nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay analizi kapsamında gözlem, döküman analizi ve açık uçlu görüşme tekniği kullanılarak açıklanmıştır. Araştırmanın amaçlarından birisi de; öncü sürdürülebilir markalarından biri olan Pınar markasının sürdürülebilirlik anlayışını ve bu yaklaşım doğrultusunda gerçekleştirilen faaliyetleri ortaya koyarak diğer markalar için örnek alınacak sonuçlar çıkarmak ve çeşitli çözüm önerileri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has become a groundbreaking approach in recent years, focusing on human needs as well as on social and ecological concerns. Marketing discipline, which continues its development by interacting with many concepts, has become an integral whole with the concept of sustainability and it has become inevitable for enterprises to create sustainable brands. The case questioned in this thesis is the relationship between sustainability and brand. This thesis is important to be informed about why and how sustainable brand is emerged, to see the social and ecological effects of it and to learn how it is handled by the most popular brands of Turkey and the World. In the direction of the research purpose, the sustainability efforts of“Pınar”brand in the process of being a sustainable brand have been explained by using qualitative research methods such as observation, document analysis and open-ended interview technique. The main purpose of the study is to reveal the sustainable approach and activities carried out one of the leading sustainable brand“Pınar”and to draw conclusions for other brands and to develop various solutions.