Kamu çalışanlarında politik yeti ve çatışma yönetme stilleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Aksaray ili örneği
Examination of the relationship between political skill and conflict management styles in public employees: The sample of Aksaray province
- Tez No: 590297
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmanın amacı, son yıllarda uluslararası literatürde ilgi çeken bir konu olan politik yeti ile çatışma yönetme stilleri arasında bir ilişkinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu amaçla araştırmada nicel araştırma yöntemi esas alınarak; Aksaray ilinde bulunan İl Özel İdaresi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde çalışan kamu görevlileri arasında gönüllük esasına göre anket yöntemi uygulanarak sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma sonucunda 142 adet anket toplanmış olup; 126 adeti geçerli kabul edilmiştir. Katılımcıların %20,6'sını kadın çalışanlar %79,4 'ünü ise erkek çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada ilk olarak kuramsal ve kavramsal çerçeve ortaya konulmuş, daha sonra yöntem, bulgular, sonuç ve öneriler kısmına yer verilmiştir. Veri toplama aracı olarak örgütsel çatışma ölçeği ve politik yeti envanteri kullanılmıştır. Analizler sonucunda kamu görevlilerinin politik yetileri ile çatışma yönetme stilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Politik yeti alt boyutları kendi aralarında ve politik yetinin tamamı ile; ayrıca çatışma yönetme stilleri de kendi aralarında anlamlı bir ilişki göstermektedir. Çatışma yönetme stillerinden hükmetme ile politik yetinin alt boyutlarından kişilerarası etki; uyma stili ile politik yeti alt boyutlarından sosyal yeteneklilik; bütünleştirme stili ile içtenlik boyutu; uzlaşma ile kişilerarası etki, sosyal ağ ve içtenlik boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir Ayrıca politik yeti alt boyutları çatışma yönetme stillerinden en fazla uzlaşma stili ile açıklanmaktadır. Bu bulgulara ilave olarak, kamu çalışanlarının demografik özelliklerinin, politik yeti düzeyleri ve çatışma yönetme stilleriyle ilişkili olup olmadığı incelenmiştir. Son olarak araştırmanın sonuçları değerlendirilmiş ve ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine whether there is a relationship between the political skills and the styles of conflict management which is an interesting subject in the international literature in recent years. For this purpose, based on quantitative research method; the results were obtained by using survey method based on volunteerism among the public officials working in the Provincial Special Administration in the province of Aksaray and Provincial Disaster and Emergency Directorate. As a result of the research, 142 questionnaires were collected; 126 were accepted as valid. 20.6% of the respondents were female employees and 79.4% were male employees.In this research firstly, theoretical and conceptual framework was presented as a province and then methods, findings, conclusions and recommendations were given. Organizational conflict scale and political skills inventory were used as data collection tools. As a result of the analyzes, it was seen that there is a statistically significant relationship between the political skills of public officials and their of conflict management. The sub-dimensions of political skills show a significant relationship among themselves and all political skills. Conflict management styles also showed a significant relationship among themselves. There is a significant relationship between ınterpersonal influence is one of the sub-dimensions of political skills by dominating conflict management style; social astuteness with accommodating style and integrating style with apparent sincerity. There is a significant relationship between the compromising style and interpersonal influence, social network ability and apparent sincerity dimensions. In addition to these findings, it was examined whether the demographic characteristics of public employees are related to their political skills levels and conflict management styles. Finally, the results of the study were evaluated and relevant suggestions were presented.