Henri Bergson düşüncesinde duygu
Emotion in the thought of Henri Bergson
- Tez No: 590312
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda Henri Bergson'a göre duygu konusu ele alınmıştır. Bu kapsamda Henri Bergson'un sistemi içerisinde duyguyu nasıl ele aldığını, kavramları içerisinde nasıl konumlandırdığını ve duyguya verdiği önemi incelemeye çalıştık. İnsanın bütün olarak incelenmesi gerektiğini genel olarak ifade eden Bergson sisteminde duygu ve insanı ayrı düşünmek olanaksızdır. Bu çerçevede insanın duyguları da bir bütün oluşturur. Bergson sistemini kurarken kavramlarını da bütünlük içerisinde vermeye çalıştık. İnsanın ruhu amacı olan özgürlüğü gerçekleştirebilmek için bedeni bir araç olarak kullanır ve yöntemi sezgidir. Sezgi bize bilginin kendisini verir. Bergson'a göre gerçeklik süredir ve biz bunu sadece sezgi ile kavrayabiliriz. Âlemde sürekli bir akış ve sürekli bir değişim vardır. İnsan maddenin dışına çıkar ve süreyi yaşar. Süre esas nedendir. Süre bölünmez. Matematiksel değerlerle ifade edilemez. Maddenin içinde kaldıkça insan mekaniklikten kurtulamaz. Mekaniklik insanın belli kalıplar içerisinde yaşamasına sebep olur. Bu durum da özgürlüğü ortadan kaldırır. Determinizme sebep olur. Determinizm ile insanın duyguları geri plana atılır. İnsan maddeden kurtulup özüne uygun konuma geldiğinde duygusal olarak da özgür olacaktır. Materyalist bir dünyada insanın duygularına çok yer yoktur.
Özet (Çeviri)
The subject of emotion was discussed in our study according to Henri Bergson. In this context we studied that how Henri Bergson handles emotion within his system, how to position them in and the importance he gives to emotion. According to bergson system who generally declares that the human beings should be examined as a whole, it is impossible to separate emotions and people. So human emotions also form a whole. When presenting the Bergson system we aimed to give the concepts in integrity. Human spirit uses the body as a tool to achieve the purpose of freedom and the uses the intuition as a method. Intuition gives us knowledge itself. Reality is time according to Bergson and we can only grasp it with intuition. There has a continuous flow and a continuous change in the the existence. Human get outside of matter and live the time. Time is fundamental reason. Time is indivisible. Cannot be expressed in mathematical values. As long as stay in the matter human cannot escape mechanization. Mechanization, causes human to live in certain patterns. This situation also eliminates freedom. Causes determinism. With Determinism human's emotions trivialized. Human being will be emotionally free when excludes from matter and get proper position to its essence. There has no place for human's emotions in a materialist World.