Sağlık çalışanlarının problem çözme becerisi ve performansı arasındaki ilişki
Problem solving skills of health professionals andrelationship between performance
  1. Tez No: 590321
  2. Yazar: MEHMET AKBAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sağlık hizmetlerinin ekibini oluşturan sağlık çalışanları; aldığı eğitim ve iletişim becerileriyle eleştirel düşünebilen, problem çözme becerilerini kullanarak sorumluluk alabilen profesyonel bir meslek gruplarıdır. Sağlık çalışanlarının problem çözme becerilerinin diğer birçok meslek gruplarında olduğundan daha gelişmiş olması bakım verdikleri hastaların zarar görmesini engelleme ve yaşamı koruma sorumlulukları gereğidir. Problem çözme, bireyin bilgiyi almasını, bir aşamadan geçirmesini ve bu öğretiyi kullanmasını gerektirir. Sağlık çalışanları hem kişisel problemlerle başa çıkmak hem de stresli ve akut durumların yaşandığı, hızlı ve karmaşık değişim gerektiren bir iklimde olan hastanede başkalarının problemlerine çözüm bulmak zorundadırlar. Yaratıcılığın ve problem çözmenin organize bir ortam içinde oluşması, profesyonel sağlık çalışanlarının kişisel olarak gelişmesine ve çalışma performanslarının artmasına neden olacaktır. Böylece çalışanlar mesleki hayatında önemli olan kaliteli ve doğru hizmeti gerçekleştirecek ve başarıya da ulaşacaklardır. Çalışmada, bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının problem çözme beceri düzeyleriyle performansları arasındaki ilişki belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, çalışanların problem çözme becerileri ile sosyo-demografik özelliklere göre analizi sonrası yalnızca cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür (p≤0,05). Bu doğrultuda çalışanların problem çözme envanteri ve performans ölçeği için güvenilirlik analizi uygulandığında da minimum cronbach‟s alfa katsayısı her bir ölçümde 0,70‟den büyük olarak bulunmuştur. Sonuç olarak uygulanılan bu ölçeklerde incelemek istediğimiz olguyu çok iyi bir şekilde ölçmektedir.
Özet (Çeviri)
The health workers who make up the team of health services; They are professional professional groups who can think critically with their education and communication skills and take responsibility by using problem solving skills. The problem-solving skills of healthcare workers are more advanced than in many other occupational groups, and it is necessary to protect their patients from harm and to protect their lives. Problem solving requires the individual to receive information, pass it through, and use this doctrine. Health professionals have to cope with personal problems and find solutions to the problems of others in a hospital in a climate that requires rapid and complex change in stressful and acute situations. The creation of creativity and problem solving in an organized environment will lead to the personal development of professional health workers and increase their work performance. In this way, the employees will realize the quality and right service which is important in their professional life and they will achieve success. In this study, the relationship between problem solving skill levels and performance of health workers working in a public hospital was determined. As a result of the research, after the analysis of the problem-solving skills of the employees according to socio-demographic characteristics, only a significant difference was found between the gender variable (p≤0.05). Accordingly, when reliability analysis was applied for the problem-solving inventory and performance scale of the employees, the minimum cronbach's alpha coefficient was found to be greater than 0.70 in each measurement. As a result, it measures the case we want to examine very well in these scales.