Türkiye Irak petrol ilişkileri üzerine bir inceleme
A study on Iraq oil Turkey relations
  1. Tez No: 590341
  2. Yazar: SAN SALAR SAMİ ALASAADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TÜRKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maliye, İşletme, Energy, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Enerji, toplumsal hayatı devam ettirebilmemiz için gerekli olan süreçlerin büyük çoğunluğu için vazgeçilmez bir girdi olup; sanayi, ulaştırma, konut ve ticarethane alt sektörlerinde kullanılmaktadır. Bu yönüyle enerji, bir ülkenin ekonomik ve sosyal bakımından gelişiminde temel belirleyici ve sürükleyici bir niteliğe sahiptir. Bugün dünyada tüketilen enerji, çok sayıda enerji kaynağından elde edilirken; petrol, doğal gaz ve kömür gibi fosil kaynaklar, bu kaynakların %86'sını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'nin enerjiye artan talebinden sonra ve iki ülke arasında 2008 yılından sonra artan ticari ilişkilerini ele alarak 2008-2017 yılları arasındaki petrol sektörü ve gelişimi, petrol üretimi ve tüketimi, petrol arama ve taşıma faaliyetleri, rafineri ve dağıtım faaliyetleri, petrol ürünleri hareketliliği, petrol ithalatı ve ihracatı konularında yayınlanmış resmi istatistikler dikkate alınarak bilgi verilmiştir Son olarak Türkiye ile Irak arasındaki petrol anlaşmaları ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an indispensable input for the vast majority of processes that are necessary for us to sustain social life and it is used in sub-sectors of industry, transportation, housing and commerce. In this respect, energy has a decisive and decisive role in the economic and social development of a country. Today, the energy consumed in the world is obtained from many, fossil resources such as oil, natural gas and coal constitute 86% of these resources. In this study, Turkey's oil sector, development, oil production, consumption, oil exploration and transport activities, refining and distribution activities, mobility petroleum products are studied via published official statistics on oil imports and export issues between 2008-2017. Finally, I provide information about the oil deal between Turkey and Iraq.