Amerikan siyasi yapısı ve kadının temsili
American democracy and the representation of women
- Tez No: 262154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tezin amacı Amerikan kültür çalışmaları için kullanılmak üzere tarihsel eleştiri metodlarını kullanarak Amerikan siyasetinde kadının yerinin tarihsel olaylar ve tartışılan gerçekler ışığında incelenmesidir. Bu bağlamda Amerikan başkanlık sistemi nedir, Amerika'da neden bir kadın başkan seçilmemiştir gibi sorularına tarihsel ve kültürel boyutlarda cevaplar aranmış gelecekteki etkilerini daha iyi kavranması üzerine bir kaynak metin ortaya koymak amaçlanmıştır. Konuya genel itibariyle hakim olabilmek için ilk bölümde Amerikan demokrasisi ve Amerikan seçimlerinin işleyişinin değişik alt başlıklar altında tarihsel gelişimi nasıldır, dünü ve bugünü nedir sorularını yanıtlayarak teze başlanması uygun bulundu. İkinci bölümde, kadınların Amerikan siyasetinde verdikleri mücadelenin tarihsel gelişimi dönüm noktaları dikkate alınarak üç dönem şeklinde ele alındı. İkinci bölüm altında aynı zamanda anket sonuçları ile Amerikan toplumunun kadın başkana bakışının tarihsel gelişimide incelendi. İkinci bölümün ikinci kısmında ise bugüne kadar kadın başkan seçilememiş olmasının altında yatan nedenler ve engellerin günümüze kadar olan değişimleri toplumsal, yapısal ve medya başlıkları altında irdelendi. Üçüncü bölümde ise 2008 yılında Hilary Clinton'ın Demokrat Parti başkan adaylığını kaybetmesinde ve Sarah Palin' in genel seçimi kaybetmesinde kadın olmalarının rolü; kültürel engeller, cinsiyet tektipleştirmeleri, kadın adayların basına yansıması, erkeksilik (masculinity), siyasi tecrübe gibi perspektiflerden değerlendirilmiştir. Toplumsal bakış anket sonuçları ve basında çıkan haberleri kullanıp, bu iki aday örneğinden yola çıkarak, Amerikan toplumunun günümüzde kadın başkana olan bakışı ve toplumsal ve yapısal engellerin günümüzdeki etkileri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to present the position of women in the American politics in the light of American Cultural Studies by using historical events and facts with historicism method. Accordingly, the questions such as how the American Presidential system work and why a women has never been elected as president in America were answered through historical and cultural perspectives and also the effects for the future is studied for the purpose of presenting it as a source text. To get an overview of the subject the thesis starts with the answers to the questions of how American Democracy and American presidential elections work and how the historical progress is, the past and the present. In the second chapter, the historical background of the struggle the women went through to get their political rights in the American Political system is studied in three terms with pointing out the turning points in the history. In the second chapter the historical progress of the perspective of the American society to a woman president is studied and the results of polls were given. In the second part of the second chapter, the underling reasons why there has never been a woman president elected in America, the changes these reasons have gone through unti today and also the barriers are studied under the topics of cultural, structural and media. In the third chapter, the role of being a women in losing the general elections of 2008 for Hilary Clinton as the presidential candidateof Democratic Party and Sarah Palin as the vice presidential candidate of Republican Party in perspective of cultural barriers, sexual stereotypes, the way the women candidates were reflected in the media, masculinity,political experience. By using the Gallup Public polls and the media coverage of these two women, American public perception of woman candidate for presidency and the effects of barriers in today?s elections are studied.