Sosyal bilgiler dersinde ilköğretim öğrencilerinin vatandaşlık ve demokrasi eğitimine ilişkin kazanım düzeylerinin incelenmesi
Examining the learning levels of primary school students on democracy and citizenship education in social studies class
  1. Tez No: 598805
  2. Yazar: SÜMEYYA TIRAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz modern çağda eğitim alanında yaşanan gelişmelere ve değişimlere baktığımızda; demokratik bir toplum ve vatandaşlık bilgisine sahip bilinçli bir toplum yetişmesi için vatandaşlık ve demokrasi eğitimi ile bilgi, beceri ve değerlerin kazandırılması hedeflenmektedir. Günümüzde sürekli değişen ve gelişen dünyada eğitim model ve programlarında yenilendiği ve değiştiğini görmekteyiz. Bu değişim içerisinde insan hakları, vatandaşlık ve demokrasi eğitimi gibi konular eğitimin merkezinde önemli bir yer edinmektedir. Bu alanlara duyulan ihtiyaç değişen dünya koşullarına rağmen giderek artmaktadır. Türk Eğitim sisteminde geçmişten günümüze kadar bu konular her daim kendine yer bulmuş ve önem arz etmiştir. Bu araştırmanın amacı; sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin 5., 6., 7., ve 8.sınıflarda verilen vatandaşlık ve demokrasi eğitimine ilişkin kazanım düzeylerinin belirlenmesi ve küreselleşen dünyada ihtiyacın getirdiği son dönemlerde artış gösteren özel okullar ile devlet okulları arasında karşılaştırmaktır. Araştırmanın verileri Gaziantep il merkezindeki devlet ve özel okullarında eğitim gören toplamda 398 ortaokul öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 22.00 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında devlet ve özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin cinsiyet, anne baba eğitim durumu, anne baba mesleği, gelir düzeyi gibi değişkenlerde farklılıklar olduğu gibi sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında da öğretmenler sosyal bilgiler dersinde vatandaşlık ve demokrasi eğitiminde dersi çekici kılacak materyallerden faydalanmalı, kitle iletişim araçlarından ve teknolojiden faydalanmalı gibi öneriler sunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the developments an changes experienced in the field of education in today's modern age; It is aimed to gain knowledge, skills and values through education of citizenship and democracy for the development of a conscious society with a democratic society and citizenship knowledge. Nowadays, we see that in the ever-changing and developing World, it has been renewed and changed in educational models and programs. In this change, issues such as human rights, citizenship and democracy education take an important place in the center of education. The need for these areas is increasing despite the changing World conditions. These issues have always found their place in the Turkish education system from the past to the present. The purpose of this research; The aim of this course is to compare the learning levels of acquisitions related to citizenship and democracy education given in 5th, 6th, 7th and 8th grades in social studies course and to compare between private schools and state schools in the global world. The data of the study were carried out with 398 secondary school students studying in state and private schools in the city center of Gaziantep. Data were analyzed using SPSS 22.00 software. In the light of the obtained data, results such as gender, parental education status, parents' occupation, income level of the students studying in state and private schools were obtained. In the light of the results obtained, teachers should benefit from the materials that will maket he lesson of citizenship and democracy education in social studies lesson, and the studies were completed by offering suggestions such as using mass media and technology.