Psikolojik sözleşmenin alt boyutlarının örgütsel bağlılık alt boyutları üzerindeki etkisi: Gaziantep ilindeki özel hastane çalışanları üzerinde bir uygulama
The effect of sub-dimensions of psychological contract on organizational commitment sub-dimensions: An application on private hospital workers in Gaziantep
  1. Tez No: 590358
  2. Yazar: SİBEL DAĞAÇIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Psikolojik sözleşme, işveren ile çalışan arasındaki yazılı olmayan, karşılıklı yükümlülükleri içeren anlaşma türüdür. Psikolojik sözleşmeler birey ve örgüt arasındaki beklentileri ifade den algıya dayalı sözleşme türüdür. Örgütsel bağlılık ise, örgütün amaç ve değerlerini benimseyerek, örgütün hedeflerine ulaşmasında çalışanın etken rol oynaması, örgütte kalma isteği ve bunlar için çaba sarf etmesidir. Bu çalışmada, psikolojik sözleşmenin alt boyutlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca kontrol değişkenleri olarak belirlenen demografik özelliklerin psikolojik sözleşme ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerinde ölçülmesi de çalışma amacı kapsamındadır. Gaziantep ilinde hastane sektöründe görev alan 300 çalışana anket uygulanmıştır. Anket yöntemiyle sağlanan veriler, istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada psikolojik sözleşme ölçeği bağımsız değişken, örgütsel bağlılık değişkeni bağımlı değişken ve demografik özellikler ise her iki değişkeni etkileyen bağımsız değişken olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological contract is a type of agreement between the employer and the employee, which includes non-written, mutual responsibilities. Psychological contracts are the perceptual contracts that express expectations between individuals and organizations. Organizational commitment is that the employee plays an active role in achieving the objectives of the organization, the desire to stay in the organization and making efforts for them by adopting the aims and values of the organization. In this study, the effect of sub-dimensions of psychological contract on organizational commitment was examined. In addition, this study aims to measure demographic characteristics identified as control variables on the relationship between psychological engagement and organizational commitment. A questionnaire was applied to 300 employees in the hospital sector in Gaziantep. The data obtained by the survey method were analysed by using statistical program. In the research, psychological contract scale was determined as independent variable, organizational commitment variable was determined as dependent variable and demographic characteristics were determined as independent variable affecting both variables.