Halkla ilişkilerde sosyal medya kullanımı: Facebook, Twitter ve İnstagram hesapları üzerinden 'Pılot' markasının incelenmesi
Usage of the social media in public relations as brand diffusion and pilot example
  1. Tez No: 590357
  2. Yazar: TÜRKAN TOKATLI YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İletişim etkinliklerinde sosyal mecraların kullanımı günden güne artış göstermektedir. Bu çalışma ile hedeflenen halkla ilişkiler faaliyetlerinde sosyal medyanın yerini anlamak ve açıklamaktır. Bu amaca, literatür taraması ve Pilot markası üzerinden betimsel yöntemle örnek olay ve içerik analizi yöntemlerinden faydalanılması ile ulaşılmaya çalışılmıştır. Varılan sonuçlar, halkla ilişkiler faaliyetlerinin sosyal medya araçları kullanılarak etkinleştirilmesinde organizasyonların yeni iletişim stratejileri oluşturmasında ve marka yayılımında önemli bir etken olduğu yönündedir. Örnek olay olarak incelemesi yapılan Pilot markasının bunu süreçte Facebook'u etkili kullandığı, İnstagramdaysa yeterli etkide bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Literatürde mevcut olan bilgiler ve Pilot markasıyla ilgili ulaşılan bilgilerin geçerliliği ve güvenilirliğinin kabul edilmesi söz konusu çalışmanın sınırlılığını oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
The usage of the social media increases day by day in the marketing activities. The basic goal of this study is to understand the social media usage in integrated marketing communication. By reaching this goal the literature review and the Pilot methodologies have been used. The results of the survey showed that doing the integrated marketing communication by using the social media lets companies to gain more profit. The Pilot brand which has been researched as example uses Facebook very ascendant but they are not in using Instagram and Twitter. The information taken from the literature and the example company have been accepted as true and confidential and this can be shown as the limitedness of this study.