Psikolojik sözleşme algısının işe adanmışlık üzerindeki etkisi
The effect of psychological contract perception on work engagement
  1. Tez No: 711878
  2. Yazar: ALİ AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kurumlar, en değerli kaynağı olan çalışanlarının iş tatminlerini ve örgütlerine olan bağlılıklarını arttırmak için, çalışanlarıyla güvene dayalı bir ilişki kurmasına ve çalışanın kuruma kendini adamasına zemin hazırlayan psikolojik sözleşme uygulamalarına önem vermeye başlamışlardır. Dolayısıyla resmi sözleşmeler dışında gerçekleşen ve birey ile örgüt arasındaki etkileşimi ve iletişimi kuvvetlendiren psikolojik sözleşme kavramı her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların psikolojik sözleşme algılarının işe adanmışlık davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaç kapsamında araştırma verileri, Kastamonu Üniversitesi idari personel olarak görev yapan 250 çalışandan anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistiki analizler (frekans, ortalama, standart sapma, çarpıklık, basıklık), korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi ve çoklu regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, çalışanların psikolojik sözleşme ve alt boyutlarından ilişkisel psikolojik sözleşmenin işe adanmışlık davranışları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca, psikolojik sözleşme algısının alt boyutlarından olan işlemsel psikolojik sözleşme boyutu işe adanmışlık boyutlarından yoğunlaşma boyutunu, ilişkisel psikolojik sözleşme boyutu ise dinçlik ve adanmışlık boyutlarını pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu vurgulanmaktadır. Psikolojik sözleşme algısı ve işe adanmışlık arasındaki ilişkilerin analiz edilmesi ile teoriye ve uygulamaya önemli katkılar sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to increase their job satisfaction and their loyalty to their organizations, the corporations have begun to give importance to the trustworthy relationship with their employees and the psychological contracting practices that lay the ground for the employee's dedication to the institution. Therefore, the concept of psychological contracting which is realized outside the official agreements and which strengthens the interaction and communication between the individual and the organization becomes more important every day. The main purpose of this study is to examine the effects of psychological contractual perceptions of the employees on their commitment to work. In this context, the survey data were collected from 250 employees who work as administrative staff in Kastamonu University. Research data were tested by descriptive statistical analysis (frequency, mean, standard deviation, skewness, kurtosis), correlation analysis, linear regression analysis and multiple regression analysis. According to the findings of the study, it is seen that the psychological contract and sub-dimensions of the employees have a positive and significant effect on the commitment behaviors of the relational psychological contract. In addition, it is emphasized that transactional psychological contract dimension, which is one of the sub-dimensions of psychological contract perception, has a positive and significant effect on the dimension of intensification and the dimensions of relational psychological contract and the dimensions of vigor and commitment. By analyzing the relationships between the perception of psychological contract and commitment to work, it is thought that important contributions will be made to the theory and practice