Suriyelilerin göçü ve kentsel yaşamın yeni örüntüleri: Gaziantep örneği
The migration of syrians and new patterns of urban life: Gaziantep case
- Tez No: 590392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
2011 Suriye iç savaşının patlak vermesiyle birlikte Türkiye'ye yönelen Suriyeli göçüne bağlı olarak toplumsal, ekonomik, politik v.b. gibi alanlardaki kaygılardan hareketle, kaotik durumların oluşacağı düşüncesine bağlı olarak oluşan genel kanı bir takım olumsuzlukları içermektedir. Ancak kaos üzerinden tartışılan bu dinamikler, yeni“fırsatları”da üretmekte midir? Ekonomik, siyasal ve toplumsal dinamikler bu perspektifte yeni örüntülerde doğurmakta mıdır? Dolayısıyla, olguya ilişkin“sağlıklı analizler”yapabilmek, süreç içerisinde gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilmek ve yeni oluşumlar için alternatifler üretebilmede göçmenlerin takibi sistem adına zorunluluk gibi dururken yukarıdaki sorulara verilebilecek cevapların içeriği sürecin kendisini anlayabilmek adına önemlidir. Hal böyle olunca bu çalışma Suriyeli göçüne bağlı olarak ortaya çıkan kentsel saçaklanmanın durum katmanları halinde nasıl bir görünüm ortaya çıkardığını; bağlı olarak kentin ve kentsel yaşamın örüntülenme biçiminin nasıl dönüştüğünü sorgulamaktır. Çalışmadaki temel amaç Suriyeli göçüne bağlı olarak kentlerde meydana gelen saçaklanmaları durum katmanları halinde analiz ederek kentsel yaşamın yeniden nasıl örüntülendiğini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Depending on the migration of Syrians towards Turkey because of the civil war which outbreak in 2011, general opinion that includes numerous negativity has occurred as a result of the belief that chaotic situations will occur on social, economic, political areas etc. But do these dynamics that discussed through chaos, generate new“opportunities”? Do economic, political and social dynamics give rise to new patterns in this perspective? Therefore, monitoring of migrants seems imperative for the system to make“healthy analyses”, to make the necessary regulations in the process and to produce alternatives for new formations about the phenomenon. So the content of the answers to these questions is important for understanding the process itself. (Hal böyle olunca) This study examines how urban sprawl that emerges due to Syrian immigration reveals the status layers; also depending on this how the pattern of the city and urban life transform. The main purpose of this study is to analyse sprawls of the cities -due to Syrian migration- as status layers and to examine how urban life is re-patterned.