Entegrasyon kurslarının Almanya'ya göç eden Türklerin entegrasyon süreçlerine katkısı
The contribution of integration courses to the Turkish immigrants in Germany
- Tez No: 590396
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, German Linguistics and Literature, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Türklerin Almanya'ya göçü her ne kadar daha eski olsa da Almanya Devletinin Türklerin kalıcı olduğunu kabul etmesi ve dolayısıyla göç alan ülke olduğunu kabul etmesi 2000'li yılların başına denk gelmektedir. Almanya göçmenlerin ülkeye entegre olabilmelerini sağlamak amacıyla 2005 yılından itibaren entegrasyon kursları düzenlemeye başlamıştır. 2005'ten bu yana içeriği ve kapsamını kursun sonuçlarına göre güncelleyip değiştirmektedir. Bu çalışma Türkiye'den göç etmiş Almanya'da yaşayan göçmenlerin entegrasyon kurslarına yönelik algı düzeylerini ve böylelikle Almanya'da 2005 yılından itibaren düzenlenen Entegrasyon kurslarının Almanya'ya göç eden Türklerin Entegrasyon süreçlerine katkısını ortaya komayı amaçlamıştır. Bunu yaparken göç, göçmen kavramlarını netleştirerek, göç teorilerini açıklamayı hedeflemektedir. Çalışmada öncelikle literatür araştırması yapılmış, devamında ise seçilen ana kütleye ilişkin örnekleme anket uygulanmıştır. Bu çalışma sonucunda entegrasyon kurslarının, entegrasyonun sosyal entegrasyon boyutuna katkı sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The migration of Turkish people to Germany dates back to older, the German State accepted that the Turks were permanent and therefore Germany was a migrant country in the beginnings of 2000s. Germany started to organize integration courses since 2005 in order to ensure that immigrants can be integrated into the country. Since 2005, it updates and changes content and scope the integration courses according to the results of the course. This study aims to show Turkish immigrants' level of perceive against integration courses of Germany since 2005 and to present the contribution of these courses to the integration of Turkish immigrants . In doing so, concepts and terms related to migration, and migration theories will be explained. In the study, firstly, a literature survey was conducted and then a sampling questionnaire was caried out with the target population. As a result of this study, it was found that integration courses contribute to the social integration dimension of integration.